Stručné bio: Kdo je Rudolf Bereza

Petr Protivánek
4. 2. 2010 20:40
Profil zpovídané osobnosti

Rudolf Bereza

sedmašedesátiletý Bereza pochází z obce Hlubočky

je řidičem autobusu

v roce 1980 podepsal Chartu 77

 "proslavil" se hlavně na svou dobu odvážným postojem, kdy s kolegy z Charty 77 provedl následující:

1. Spolu s Tomášem Hradílkem rozvinuli v prvomájové Olomouci v roce 1987 transparent s nápisem "Charta 77 vybízí k občanské kuráži".

2. Spolu s Tomášem Hradílkem požadovali otevřenými dopisy abdikaci Gustava Husáka (rovněž rok 1987).

3. Podal trestní oznámení na Vasila Bilaka za vlastizradu (psal se rok 1988).

 Po roce 1989 byl poslancem České národní rady za Občanské fórum, poté se stal ředitelem Městské policie v Olomouci.

 Nyní je opět řidičem autobusu.

 Jeho koníčkem je jízda na motorce, vlastní Yamahu 650 Enduro.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy