Stromem roku 2017 se stal ořešák z Kvasic na Kroměřížsku, dostal přes deset tisíc hlasů

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2017 22:38
První místo a titul Strom roku 2017 získal v anketě, kterou už pošestnácté pořádala Nadace Partnerství, zhruba 230 let starý ořešák z Kvasic na Kroměřížsku. Na druhém místě skončila lípa U Obrázku z Tvrdonic na Břeclavsku, třetí v pořadí je strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem. Výsledky ankety vyhlásila nadace ve čtvrtek v Brně v rámci mezinárodního filmového festivalu Ekofilm.
Strom roku 2017: vítězný ořešák černý roste v zámeckém parku v Kvasicích.
Strom roku 2017: vítězný ořešák černý roste v zámeckém parku v Kvasicích. | Foto: ČTK

Brno - Titul Strom roku 2017 získal zhruba 230 let starý ořešák z Kvasic na Kroměřížsku, který roste v tamním památkově chráněném zámeckém parku. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončila lípa U Obrázku z Tvrdonic na Břeclavsku, třetí v pořadí skončil strážný dub na Kabátě z Ústí nad Labem. Anketu pořádala již pošestnácté Nadace Partnerství. Její výsledky ve čtvrtek vyhlásila v Brně v rámci mezinárodního filmového festivalu Ekofilm.

Celkový počet hlasů v anketě dosáhl více než 40 000, z toho vítězný ořešák obdržel přes 10 000 hlasů. Zájemci ho mohou najít v památkově chráněném zámeckém parku v Kvasicích.

V obci kdysi působily významné šlechtické rody, jejichž majitelé se starali o rozkvět lesů, zahrad a parků. Pravděpodobně na přelomu 17. a 18. století zde vznikla barokní zahrada, na jejímž místě založil hrabě Lamberg v roce 1790 krajinářský park. Stáří stromu se tak odhaduje na zhruba 230 let. "Vzrostlý strom vzbuzoval velkou úctu u obyvatel a sklízí obdiv i v dnešní době. Rozměry stromu jsou opravdu úctyhodné, obvod kmene měří 672 centimetrů, výška 25 metrů a šíře koruny 32 metrů," uvedla za pořadatele v tiskové zprávě Anna Petříková

Od doby zpřístupnění parku veřejnosti se ořešák stal cílem častých duchovních návštěv lidí z Kvasic a okolí. Stromu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy byl park zaplaven do výše jednoho metru. Díky odbornému zásahu se strom znovu vzkřísil a je stále neodmyslitelnou ozdobou parku. V současné době obec zvažuje vybudování repliky kapličky v jeho blízkosti, která u něj kdysi stávala.

Rozhodovat o vítězi ankety bylo možné prostřednictvím dárcovských SMS a hlasovacích archů. Hlasování bylo zpoplatněné. Letošní výtěžek přesáhl 128 tisíc korun, ty organizátoři rozdělí mezi dvanáct finálových stromů podle toho, kolik se pro každý strom podařilo nasbírat. Peníze se použijí k péči o stromy, úpravě jejich okolí nebo k výsadbě nových stromů.

Nadace letos obdržela 52 návrhů na Strom roku, dvanáct finalistů vybrala odborná porota. Ořešák z Kvasic jako vítěz národní ankety bude v únoru zastupovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku 2018.

Anketa Strom roku chce zvýšit zájem veřejnosti o městskou zeleň a přírodu a podle pořadatelů se to daří. Loni anketu vyhrála lípa z Lipky na Chrudimsku, ke které se váže mnoho pověstí. Říká se například, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že tam krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Její stáří se odhaduje na 800 let. Celkový počet hlasů v anketě loni dosáhl více než 175 000, z toho vítězná lípa obdržela přes 55 000 hlasů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy