Štědrý Babiš: Prvnímu náměstkovi dal na odměnách půl milionu

Pět náměstků ministra financí si loni na prémiích odneslo přes dva miliony korun. Podle Andreje Babiše ušetřili resortu mnohonásobně víc. Celkem ministr rozdal na odměnách 62 milionů.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - První náměstek ministra financí Andreje Babiše Lukáš Wagenknecht dostal loni odměny ve výši 465 tisíc korun. Statisícové prémie obdrželi i další čtyři náměstci, celkem si rozebrali přes dva miliony korun.

"Za rok jsem ministerstvu financí ušetřil na státní pokladně čtvrt miliardy korun a díky tomu jsem dostal odměny," komentoval to Wagenknecht. Za dobré výsledky ve finančním řízení a auditu prvního náměstka chválí i Babiš.

Druhé nejvyšší prémie - 423 tisíc korun - dostal náměstek Ondřej Závodský, který má na starosti oblast majetku státu a dohled nad loteriemi. Náměstkyně pro daně Simona Hornochová si odnesla 372 tisíc.

Vysoké prémie přistály také na účtu náměstka pro veřejné rozpočty Jana Gregora a náměstka pro mezinárodní vztahy Martina Prose. Ani jeden z nich však nechtěl říci přesnou částku, kterou obdržel.

"Mimořádné odměny byly náměstkům přiznány na základě vypracování nových koncepcí přidělených sekcí, úspěšné realizace úsporných opatření v jednotlivých sekcích (celkově v řádu set milionů Kč za rok)," komentoval odměny Babiš. Pochválil práci náměstků v oblasti daní, státního rozpočtu, hazardu a správy majetku státu a v oblasti finančního trhu a Evropské unie.

Zkrátka na financích nepřišli ani ředitelé odborů, sekcí či vedoucí oddělení. Babiš jim rozdělil odměny od 200 do 300 tisíc korun. Celkem ministerstvo loni na mimořádných odměnách vydalo 62 milionů korun.

Pro srovnání - tak vysoké prémie, jaké rozdává Babiš, nemají ani nejvyšší funkcionáři Úřadu vlády. Šéf administrativy Strakovy akademie Pavel Dvořák loni dostal prémii 362 tisíc korun a náměstci dosáhli maximálně na 330 tisíc.

Například na ministerstvu kultury Daniela Hermanna (KDU-ČSL) dostal jeden z náměstků 323 tisíc, ostatní “pouze” 275. Štědrá jako Babiš nebyla ani ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Ta svým čtyřem náměstkům dala 275 tisíc korun, další dva si odnesli po 258 a 234 tisících.

15 nejvyšších odměn na ministerstvu financí

1. Náměstek ministra 465 000 Kč
2. Náměstek ministra 423 000 Kč
3. Náměstek ministra 413 000 Kč
4. Náměstek ministra 372 000 Kč
5. Náměstek ministra 340 000 Kč
6. Ředitel odboru 291 000 Kč
7. Ředitel sekce 248 000 Kč
8. Ředitel odboru 247 000 Kč
9. Ředitel odboru 246 000 Kč
10. Ředitel odboru 235 000 Kč
11. Ředitel odboru 215 000 Kč
12. Ředitel sekce 213 000 Kč
13. Ředitel odboru 210 000 Kč
14. Vedoucí oddělení 206 000 Kč
15. Ředitel odboru 194 000 Kč
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 23 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy