Stát utratil za propagaci vědy dvakrát víc, než dal do praxe

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2015 14:37
Na propagaci a popularizaci šlo 3,7 miliardy korun. Na podporu využití výsledků výzkumu a vývoje v komerční sféře připadlo jen 1,4 miliardy, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Alexey Bubnov

Praha - Ministerstvo školství dalo na propagaci vědy zhruba dvakrát více peněz než na její uplatnění v praxi.

Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), sdělila mluvčí kontrolorů Olga Málková.

Podle NKÚ může takový postup vést k tomu, že nevzniknou nová pracovní místa a sníží se konkurenceschopnost České republiky.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) uvedl, že NKÚ neměl rozdělení peněz na různé účely komentovat.

Na propagaci šlo 3,7 miliardy

Úřad prověřoval použití peněz z evropských fondů a státního rozpočtu na popularizaci vědy a komerční uplatnění výsledků vývoje.

Kontrolováno bylo ministerstvo školství i vybraní příjemci podpory. "Na propagaci a popularizaci ministerstvo mezi lety 2009 až 2014 rozdělilo 3,7 miliardy korun, zatímco na podporu využití výsledků výzkumu a vývoje v komerční sféře připadlo jen 1,4 miliardy," oznámila Málková.

"Podpora propagace na úkor uplatnění vědeckých výsledků v praxi může vést k tomu, že nevzniknou nová kvalifikovaná pracovní místa a neposílí se výzkumný, vývojový a inovační potenciál České republiky, a tedy ani její konkurenceschopnost," uvedla mluvčí NKÚ.

Zpomalování projektů

Ministerstvo také podle kontrolorů odkládalo vyhlášení výzev na předložení projektových žádostí.

"V kombinaci s dlouhým posuzováním žádostí to vedlo ke zpomalování projektů. Doba od termínu, do kterého měli zájemci o dotace předložit své projekty, do rozhodnutí o tom, jestli peníze získají, trvala v průměru 14 měsíců," sdělila Málková.

Dlouho trvalo i řešení případů, kdy stát odhalil, že příjemci využili peníze v rozporu s tím, na co dotace získali. V jednom případě se řešení nesrovnalostí dokonce protáhlo na dva roky. Zjištěné nedostatky ale podle NKÚ neohrožují čerpání evropských dotací.

 

Právě se děje

Další zprávy