Stát utratil za propagaci vědy dvakrát víc, než dal do praxe

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2015 14:37
Na propagaci a popularizaci šlo 3,7 miliardy korun. Na podporu využití výsledků výzkumu a vývoje v komerční sféře připadlo jen 1,4 miliardy, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Alexey Bubnov

Praha - Ministerstvo školství dalo na propagaci vědy zhruba dvakrát více peněz než na její uplatnění v praxi.

Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), sdělila mluvčí kontrolorů Olga Málková.

Podle NKÚ může takový postup vést k tomu, že nevzniknou nová pracovní místa a sníží se konkurenceschopnost České republiky.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) uvedl, že NKÚ neměl rozdělení peněz na různé účely komentovat.

Na propagaci šlo 3,7 miliardy

Úřad prověřoval použití peněz z evropských fondů a státního rozpočtu na popularizaci vědy a komerční uplatnění výsledků vývoje.

Kontrolováno bylo ministerstvo školství i vybraní příjemci podpory. "Na propagaci a popularizaci ministerstvo mezi lety 2009 až 2014 rozdělilo 3,7 miliardy korun, zatímco na podporu využití výsledků výzkumu a vývoje v komerční sféře připadlo jen 1,4 miliardy," oznámila Málková.

"Podpora propagace na úkor uplatnění vědeckých výsledků v praxi může vést k tomu, že nevzniknou nová kvalifikovaná pracovní místa a neposílí se výzkumný, vývojový a inovační potenciál České republiky, a tedy ani její konkurenceschopnost," uvedla mluvčí NKÚ.

Zpomalování projektů

Ministerstvo také podle kontrolorů odkládalo vyhlášení výzev na předložení projektových žádostí.

"V kombinaci s dlouhým posuzováním žádostí to vedlo ke zpomalování projektů. Doba od termínu, do kterého měli zájemci o dotace předložit své projekty, do rozhodnutí o tom, jestli peníze získají, trvala v průměru 14 měsíců," sdělila Málková.

Dlouho trvalo i řešení případů, kdy stát odhalil, že příjemci využili peníze v rozporu s tím, na co dotace získali. V jednom případě se řešení nesrovnalostí dokonce protáhlo na dva roky. Zjištěné nedostatky ale podle NKÚ neohrožují čerpání evropských dotací.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy