Stát nevydá Bednářové ani jedenáct hektarů ve Strašnicích

ČTK ČTK
4. 9. 2014 12:59
Bednářová je významnou restituentkou při navracení pozemků patřících k takzvanému Bečvářově velkostatku.
Pozemky po Juliovi Bečvářovi v Krči (ilustrační foto).
Pozemky po Juliovi Bečvářovi v Krči (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stát nevydá Emilii Bednářové 11 hektarů pozemků ve Strašnicích. Státní pozemkový úřad (SPÚ) zrušil dva roky staré rozhodnutí pražského pozemkového úřadu jako nezákonné, řekla mluvčí SPÚ Monika Machtová.

Bednářová je významnou restituentkou při navracení pozemků patřících k takzvanému Bečvářově velkostatku. Z něj v minulosti restituenti získali lukrativní pozemky v Praze v odhadované hodnotě tři miliardy korun.

Podle Transparency International (TI) šlo o promyšlený podvod, případ vyšetřuje policie. Úřad podobně odmítl ženě vydat pozemky na Žižkově, kde stojí bytový komplex Metrostavu.

"Státní pozemkový úřad rozhodnutí z prosince 2012 v rámci přezkumného řízení zrušil jako nezákonné na základě otázky postavení Emilie Bednářové ve vztahu k předmětným pozemkům coby osoby oprávněné," uvedla Machtová. Úřad podle ní prošetřil veškeré skutečnosti a rozhodl, že pozemky nevydá a nepřizná za ně ani náhradu.

Bednářová nebyla Bečvářovou příbuznou

Podle Machové úřad zároveň v souvislosti s restitucí majetku po velkostatkáři Juliu Bečvářovi podniká právní kroky u civilních soudů. "V současné době probíhají v této záležitosti soudní řízení," sdělila Machtová. S ohledem na povinnost mlčenlivosti a neveřejnost těchto řízení odmítla prozradit více.

"Státní pozemkový úřad posoudil i zákonnost dalšího rozhodnutí, ke kterému se vztahují lhůty pro mimořádné opravné prostředky, a z moci úřední rozhodl o obnově správního řízení," podotkla dále mluvčí.

Neoprávněný restituční nárok Bednářové na pozemky vyšel najevo poté, kdy dědicové požadovali jako náhradní pozemky mimo jiné parcely na Žižkově, na nichž mezitím začal Metrostav stavět bytový komplex.

Právníci firmy při analýze historických dokumentů zjistili, že Bednářová nebyla Bečvářovou příbuznou, ale pouze dědičkou ze závěti. Proto neměla ze zákona na pozemky nárok, což v následném sporu mezi restituenty a Metrostavem potvrdil soud.

Některé pozemky vlastní anonymní firmy

Velkostatkářova rodina včetně údajně příbuzné Bednářové už dříve vysoudila mimo jiné skoro sedm hektarů parcel naproti Thomayerově nemocnici v ceně až 1,4 miliardy korun, čtyřhektarovou zahradu v Kunraticích u rybníka Šeberák či areál v Hodkovičkách o rozloze asi pěti hektarů. Na Bednářovou připadá zhruba polovina z třímiliardového nároku.

Lukrativní pozemky navíc byly od restituentů velmi záhy převedeny na nové majitele, kterými se staly anonymní firmy. Mezi jejich akcionáři mohou být podle šéfa české TI Ondráčky například pražští kmotři. Soudní spory se vedou také o další pozemky v miliardových hodnotách.

Detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajímá, proč na zásadní nesrovnalost v příbuzenském vztahu nepřišli úředníci pozemkového úřadu už v roce 2009, když restituci schválili. Státní pozemkový úřad začátkem srpna uvedl, že okolnosti kolem restituce Bečvářova velkostatku prověřuje a zvažuje i to, že se obrátí na soud.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy