Ministr Staněk předal Babišovi svou rezignaci, z funkce odejde na konci května

20. 5. 2019 14:50
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) předal ve Strakově akademii premiérovi Andreji Babišovi svou rezignaci, kterou oznámil minulý týden. Skončit má 31. května. Babiš věc probere dnes večer s prezidentem Milošem Zemanem. Staněk končí po kritice, která se na něj snesla kvůli odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.
Antonín Staněk
Antonín Staněk | Foto: ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček míní, že na hledání nového ministra kultury je dost času, představu dalšího řešení má. "Žádná jména říkat nebudu. Mám představu, jak to řešit, ministr je politická funkce, nemáme prostor pro to hledat úředníky. Chci, aby v čele ministerstva stál politický ministr," řekl.

Hamáček se ve čtvrtek kvůli situaci sejde s prezidentem Milošem Zemanem. "Budu s prezidentem hovořit. Mám představu, jak (situaci) řešit. Chci ještě pár konzultací v rámci sociální demokracie. Nejsme pod žádným časovým tlakem, věřím, že k 31. květnu bude situace vyřešena," řekl. Staněk má v úmyslu odejít z funkce na konci května.

Při příchodu na jednání vlády nechtěl Hamáček předjímat, jak se Zeman k rezignaci ministra kultury postaví. "Vycházím z toho, že pokud ministr řekne, že nechce být ministrem, tak není možné ho tam držet násilím," uvedl. Zemana chce informovat o své představě řešení současné situace. "Bude zahrnovat i personální rozměr," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy