Ministr Staněk předal Babišovi svou rezignaci, z funkce odejde na konci května

20. 5. 2019 14:50
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) předal ve Strakově akademii premiérovi Andreji Babišovi svou rezignaci, kterou oznámil minulý týden. Skončit má 31. května. Babiš věc probere dnes večer s prezidentem Milošem Zemanem. Staněk končí po kritice, která se na něj snesla kvůli odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.
Antonín Staněk
Antonín Staněk | Foto: ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček míní, že na hledání nového ministra kultury je dost času, představu dalšího řešení má. "Žádná jména říkat nebudu. Mám představu, jak to řešit, ministr je politická funkce, nemáme prostor pro to hledat úředníky. Chci, aby v čele ministerstva stál politický ministr," řekl.

Hamáček se ve čtvrtek kvůli situaci sejde s prezidentem Milošem Zemanem. "Budu s prezidentem hovořit. Mám představu, jak (situaci) řešit. Chci ještě pár konzultací v rámci sociální demokracie. Nejsme pod žádným časovým tlakem, věřím, že k 31. květnu bude situace vyřešena," řekl. Staněk má v úmyslu odejít z funkce na konci května.

Při příchodu na jednání vlády nechtěl Hamáček předjímat, jak se Zeman k rezignaci ministra kultury postaví. "Vycházím z toho, že pokud ministr řekne, že nechce být ministrem, tak není možné ho tam držet násilím," uvedl. Zemana chce informovat o své představě řešení současné situace. "Bude zahrnovat i personální rozměr," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy