Stále otřesné, říká ombudsman Motejl o léčebnách

Lenka Smyčková
15. 10. 2008 11:55
Kontrola psychiatrických léčeben: děsivý výsledek
Síťová lůžka, postranice na postelích ani kurty a pásy z psychiatrických léčeben v Česku stále nezmizely. "Ústavy mají málo peněz," zjistil veřejný ochránce práv Otakar Motejl
Síťová lůžka, postranice na postelích ani kurty a pásy z psychiatrických léčeben v Česku stále nezmizely. "Ústavy mají málo peněz," zjistil veřejný ochránce práv Otakar Motejl | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - České psychiatrické léčebny se potýkají s takovým nedostatkem peněz, že nejsou schopny zaručit pacientům důstojnou péči. Novinářům to ve středu řekl veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Lidé z ombudsmanovy kanceláře pozorovali během půl roku každodenní život v polovině psychiatrických léčeben na území celé republiky. Zaměřili se na příjmová oddělení a oddělení pro staré pacienty. Navštěvovali je vždy bez předchozího oznámení na dva až tři dny.

Výsledek je vůbec nenadchl. Viděli pacienty bez závažného důvodu zavřené v síťových lůžkách i připevněné k postelím. Setkali se se zakazováním kávy i cigaret, s celodenním chozením v pyžamu i sprchováním pod dohledem osoby opačného pohlaví.

Narazili také na právní pochybení. Pacienti v některých léčebnách například podepisují hned na začátku hospitalizace souhlas se všemi léčebnými úkony bez rozdílu.

Nehumánní zacházení s pacienty přitom podle ochránce mnohdy nesouvisí s neschopností personálu, ale s nedostatkem peněz.

Zatímco v Evropské unii plyne ročně na psychiatrickou péči průměrně 6 procent všech výdajů na zdravotnickou péči, v Česku a na Slovensku je to nejméně z celé Unie - polovina této částky. Ministerstvo zdravotnictví ale zpochybňuje srovnatelnost statistik.

Pokoj se sedmnácti lůžky

"Budovy jsou často staré, bariérové, nepřehledné. Setkali jsme se i s pokojem o sedmnácti lůžkách. Na stavební úpravy chybí peníze," popsala Petra Zdražilová, která kontroly prováděla.

Právě množství schodů, nepřehledných chodeb a nebezpečných rohů nutí zaměstnance, aby pacienty omezovali v pohybu. Personálu je totiž opět kvůli nedostatku peněz málo, a nemůže tedy dohlížet na bezpečnost každého pacienta individuálně.

Ze stejného důvodu například v léčebnách pacientům přes den zavírají pokoje. Neuhlídali by je v nich. Pacienti si pak vláčí všude s sebou igelitové tašky s osobními věcmi, které si nemají možnost nikde schovat.

"Péče o nemocné je indikátorem humánnosti země. Stav finančních toků a pozornosti k této problematice je dost podceněn," upozornila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Napravení finanční i systémové situace teď ombudsman požaduje po ministerstvu zdravotnictví, ministerstvu práce a sociálních věcí i po krajích a samotných léčebnách.

 

Právě se děje

Další zprávy