Dát gól Sovětům bylo na pohřeb, ale já řval nelidsky. Vynadali mi, vzpomíná Vichnar

Tým Spotlight Tým Spotlight
20. 11. 2023 5:30
"Vždycky jsem byl přítel improvizace a toho, co mi naskočí. Třeba ve Vídni, když dal Martin Procházka vítězný gól při mistrovství světa proti Kanadě, tak ze mě zcela spontánně vypadlo 'dotkli jsme se hokejového nebe'," vzpomíná na svou legendární hlášku sportovní komentátor Petr Vichnar. Emoce podle něj do komentování rozhodně patří, ale nesmí se to s nimi přehánět.
Spotlight Aktuálně.cz - Petr Vichnar | Video: Tým Spotlight

Stálým členem redakce sportu ještě Československé televize se stal už v roce 1978. Od té doby Petr Vichnar odvysílal stovky hodin přímých přenosů z olympijských her, mistrovství světa i hokejové ligy. Nedávno oslavil sedmdesátiny, a i když už je v důchodu, Branky, body, vteřiny neopustil. "Chvilku mi trvalo se dostat do polohy, abych se uměl dívat na sport jako divák," přiznává novinář.

A vzpomíná, jak složité je si zapamatovat jména a čísla stovek hráčů například při mistrovství světa v hokeji. "Na čísla navíc vždycky nevidíte. Takže je potřeba si pamatovat třeba i to, jak kdo drží hokejku, nebo nějaký jiný znak daného hráče. Samozřejmě u všech dvou set hráčů to nejde poznat, ale během několika dnů se nám to vždy podařilo," popisuje Vichnar.

V rozhovoru také přiznává, že ačkoliv patří ke klidnějším komentátorům, byly chvíle, kdy si emoce nezvládl odpustit - a to ještě v době socialismu. "V minulém režimu, když jsme hráli třeba se Sovětským svazem, jsme v sobě každý měl takovou malou cenzuřičku. Ale já jsem na to tenkrát nehrál a zařval jsem si s velkou chutí," vzpomíná na mistrovství světa v roce 1985 a gól Vladimíra Růžičky, který tehdy přispěl k porážce SSSR. "Zakřičel jsem tak, že mi o přestávce přišli vynadat," směje se komentátor.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy