"Kvůli lesním požárům a odlesňování v oblasti Amazonie se vytváří emise a do atmosféry se vypouští metry krychlové oxidu uhličitého. Proto se diskutuje o tom, jestli je oblast stále místem, které CO2 pohlcuje, nebo ho už dnes více vylučuje," říká Requena, podle které jsme se možná už dostali do doby, kdy neplatí tvrzení, že je amazonský prales "plícemi planety".
Podle političky kvůli odlesňování a úbytku pralesa čelí Bolívie v tuto dobu dramatickému suchu. "Jezero Titicaca je na historických minimech, do toho se přidává jev El Niño způsobující další sucho. A to je teprve začátek," varuje senátorka.
Hlavním viníkem je podle ní stát a politici ignorující fakt, že bez udržitelnějšího přístupu se země do budoucna neobejde. "Široká skupina kolem vládnoucí politické strany umožňuje lidem, aby se chovali k půdě a prováděli těžbu nekontrolovaným způsobem. Ohrožují tak budoucnost kvůli velmi krátkodobému politickému zisku," kritizuje Requena.
Senátorka dodává, že současný přístup politiků je mezi bolivijským lidem široce podporovaný. Bolívie se přitom podle ní může ekonomicky rozvíjet daleko rychleji, pokud bude využívat příležitosti, které přináší zdravá příroda, a nikoliv, když ji bude ničit. "Dopady sucha vidíme už dnes a lidé to pomalu začínají chápat. Takže právě teď máme šanci tuhle mentalitu změnit," uzavírá.