Soumrak nad Humlem ve sněmovně. Na kandidátku ČSSD se nejspíš vůbec nedostane

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
6. 4. 2017 19:00
Sociální demokraté v pátek rozhodnou o kandidátkách v dalších dvou krajích. Zatímco na Pardubicku se žádné překvapení nečeká, ve středních Čechách se strana možná zbaví dalšího "nepohodlného" poslance. Podle informací Aktuálně.cz se na kandidátku do podzimních voleb vůbec nedostane poslanec Stanislav Huml.
Je na řadě? Neúspěšný jihomoravský hejtman Michal Hašek skončil po krajských volbách loni na podzim. Jeroným Tejc se o místo poslance po debaklu na sjezdu ČSSD ucházet už nechce. A Stanislav Huml?
Je na řadě? Neúspěšný jihomoravský hejtman Michal Hašek skončil po krajských volbách loni na podzim. Jeroným Tejc se o místo poslance po debaklu na sjezdu ČSSD ucházet už nechce. A Stanislav Huml? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Svou sněmovní kariéru nejspíš po podzimních volbách ukončí další známý sociálnědemokratický poslanec. Po Marii Benešové, která se nedostala na ústeckou kandidátku, a poslanci Jeronýmu Tejcovi, který minulý týden oznámil, že už nebude kandidovat, čekají poslední měsíce v dolní komoře možná i poslance Stanislava Humla.

Jeho domovská středočeská buňka bude o nominacích na volební listinu rozhodovat v pátek. A Humlovy šance na volitelné místo nejsou nijak velké. "Slyšel jsem, že se na kandidátku možná nedostanu vůbec," přiznal Aktuálně.cz Huml. Víc ale nechtěl spekulovat. "Mám nominaci z okresu a uvidíme, jak dopadne krajský výbor," dodal.

Hlasy zevnitř středočeské buňky ale Humlovy obavy potvrzují. "Je to pravděpodobné," řeklo Aktuálně.cz několik zdrojů blízkých středočeskému vedení strany. Jedničkou na krajské kandidátce tu má být šéf sněmovny Jan Hamáček. Z druhého místa se pak o mandát bude nejspíš ucházet ministryně školství Kateřina Valachová

Huml je v poslaneckém klubu sociálních demokratů považovaný za "neřízenou střelu". Loni v létě třeba na svém facebookovém profilu sdílel video popírající holokaust. V roce 2014 zase volal v rozhovoru pro Parlamentní listy po trestání lidí, kteří urážejí prezidenta. "V případě urážek veřejných činitelů nepovažuji za správné, že jsou vůbec povolené. Myslím, že by to mělo být klasifikováno jako urážka hlavy státu, která bude nějakým způsobem postižitelná. Měla by být možnost to zakázat a například i z internetu vymazat," řekl Stanislav Huml. 

Ve sněmovně je Stanislav Huml už od roku 2010, tehdy byl ale zvolený jako nezávislý na kandidátce Věcí veřejných. Do ČSSD vstoupil v lednu 2012. Před revolucí pracoval u SNB a byl v komunistické straně. 

Sobotkovi ubývají soupeři

Pokud se Huml skutečně na kandidátku pro podzimní volby nedostane, zařadí se mezi známé tváře ČSSD, které budou ve sněmovně chybět. Některých dalších "nepohodlných" poslanců se stávající, celostátním sjezdem potvrzené vedení ČSSD zbavilo, jiní sami odešli kvůli vnitrostranickým sporům.

Nejprve ohlásil konec politické kariéry minulý týden nejhlasitější kritik premiéra Sobotky Jeroným Tejc. Kvůli nesouhlasu s dalšími jmény na kandidátce pak odmítl post jedničky v Praze ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Na kandidátku se nedostala ani bývalá nejvyšší státní zástupkyně, ministryně a rovněž velká kritička hlavního názorového křídla ČSSD Marie Benešová, která Lidovým novinám řekla, že v politice končí.

A  nejistou budoucnost má i dosud úspěšný jihočeský hejtman Jiří Zimola. Tomu hrozí pád kvůli napojení na manažera krajských nemocnic Martina Bláhu. Jeho kamarád a zároveň podřízený s platem sedm milionů korun ročně Zimolovi staví chatu. Když to vyšlo najevo, Zimola připustil, že by mohl v čele kraje skončit. Skandál navíc ohrožuje i jeho předpoklad, že ho voliči pomocí preferenčních hlasů dostanou do sněmovny z posledního místa kandidátky.

 

Právě se děje

před 21 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy