Soumrak nad Humlem ve sněmovně. Na kandidátku ČSSD se nejspíš vůbec nedostane

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
6. 4. 2017 19:00
Sociální demokraté v pátek rozhodnou o kandidátkách v dalších dvou krajích. Zatímco na Pardubicku se žádné překvapení nečeká, ve středních Čechách se strana možná zbaví dalšího "nepohodlného" poslance. Podle informací Aktuálně.cz se na kandidátku do podzimních voleb vůbec nedostane poslanec Stanislav Huml.
Je na řadě? Neúspěšný jihomoravský hejtman Michal Hašek skončil po krajských volbách loni na podzim. Jeroným Tejc se o místo poslance po debaklu na sjezdu ČSSD ucházet už nechce. A Stanislav Huml?
Je na řadě? Neúspěšný jihomoravský hejtman Michal Hašek skončil po krajských volbách loni na podzim. Jeroným Tejc se o místo poslance po debaklu na sjezdu ČSSD ucházet už nechce. A Stanislav Huml? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Svou sněmovní kariéru nejspíš po podzimních volbách ukončí další známý sociálnědemokratický poslanec. Po Marii Benešové, která se nedostala na ústeckou kandidátku, a poslanci Jeronýmu Tejcovi, který minulý týden oznámil, že už nebude kandidovat, čekají poslední měsíce v dolní komoře možná i poslance Stanislava Humla.

Jeho domovská středočeská buňka bude o nominacích na volební listinu rozhodovat v pátek. A Humlovy šance na volitelné místo nejsou nijak velké. "Slyšel jsem, že se na kandidátku možná nedostanu vůbec," přiznal Aktuálně.cz Huml. Víc ale nechtěl spekulovat. "Mám nominaci z okresu a uvidíme, jak dopadne krajský výbor," dodal.

Hlasy zevnitř středočeské buňky ale Humlovy obavy potvrzují. "Je to pravděpodobné," řeklo Aktuálně.cz několik zdrojů blízkých středočeskému vedení strany. Jedničkou na krajské kandidátce tu má být šéf sněmovny Jan Hamáček. Z druhého místa se pak o mandát bude nejspíš ucházet ministryně školství Kateřina Valachová

Huml je v poslaneckém klubu sociálních demokratů považovaný za "neřízenou střelu". Loni v létě třeba na svém facebookovém profilu sdílel video popírající holokaust. V roce 2014 zase volal v rozhovoru pro Parlamentní listy po trestání lidí, kteří urážejí prezidenta. "V případě urážek veřejných činitelů nepovažuji za správné, že jsou vůbec povolené. Myslím, že by to mělo být klasifikováno jako urážka hlavy státu, která bude nějakým způsobem postižitelná. Měla by být možnost to zakázat a například i z internetu vymazat," řekl Stanislav Huml. 

Ve sněmovně je Stanislav Huml už od roku 2010, tehdy byl ale zvolený jako nezávislý na kandidátce Věcí veřejných. Do ČSSD vstoupil v lednu 2012. Před revolucí pracoval u SNB a byl v komunistické straně. 

Sobotkovi ubývají soupeři

Pokud se Huml skutečně na kandidátku pro podzimní volby nedostane, zařadí se mezi známé tváře ČSSD, které budou ve sněmovně chybět. Některých dalších "nepohodlných" poslanců se stávající, celostátním sjezdem potvrzené vedení ČSSD zbavilo, jiní sami odešli kvůli vnitrostranickým sporům.

Nejprve ohlásil konec politické kariéry minulý týden nejhlasitější kritik premiéra Sobotky Jeroným Tejc. Kvůli nesouhlasu s dalšími jmény na kandidátce pak odmítl post jedničky v Praze ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Na kandidátku se nedostala ani bývalá nejvyšší státní zástupkyně, ministryně a rovněž velká kritička hlavního názorového křídla ČSSD Marie Benešová, která Lidovým novinám řekla, že v politice končí.

A  nejistou budoucnost má i dosud úspěšný jihočeský hejtman Jiří Zimola. Tomu hrozí pád kvůli napojení na manažera krajských nemocnic Martina Bláhu. Jeho kamarád a zároveň podřízený s platem sedm milionů korun ročně Zimolovi staví chatu. Když to vyšlo najevo, Zimola připustil, že by mohl v čele kraje skončit. Skandál navíc ohrožuje i jeho předpoklad, že ho voliči pomocí preferenčních hlasů dostanou do sněmovny z posledního místa kandidátky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy