Soudci: Budeme rychlejší, když se zbavíme zbytečných úkolů

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2014 16:54
Soudy by podle Soudcovské unie měly být zbaveny zbytných agend, například sporů o splacení úvěrů, aby se soudní řízení opětovně neprodlužovala.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Soudy by podle Soudcovské unie měly být zbaveny zbytných agend, například sporů o splacení úvěrů, aby se soudní řízení opětovně neprodlužovala. Vedení unie kvůli tomu vyzvalo ministerstvo spravedlnosti, aby navrhlo příslušnou změnu zákona.

Důvodem je podle viceprezidenta unie Tomáše Novosada to, že za posledních pět let vzrost počet soudních řízení v civilních věcech, nikoliv ale počet soudců, jichž je kolem tří tisíc. Ministerstvo by proto mělo buď vytipovat "zbytné agendy", které není třeba rozhodovat v prvním kole u soudu, nebo navýšit počet soudců. Unie preferuje první cestu.

Jen ti nejlepší kandidáti

"Pokud ministerstvo spravedlnosti nepřistoupí k razantním změnám a reformám, opětovně se prodlouží délky soudních řízení," uvedl Novosad. Poznamenal, že stát by pak musel dávat vyšší částky na odškodné za nepřiměřeně dlouhá soudní řízení. Soudy by se podle něj mohly zbavit třeba prvoinstanční agendy ve sporech o opatrovnictví, kterou by mohli mít na starosti mediátoři.

Končící prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník by zase pře o splácení úvěrů předal finančnímu arbitrovi vzhledem k tomu, že dlužníci své závazky ze smlouvy o úvěru uznávají. "Bylo by lepší využívat soudce k souzení než k vydávání exekučních titulů," poznamenal. Řízení před finančním arbitrem je levnější než klasické soudní řízení pro jeho účastníky i stát, dodal.

Viceprezidentka unie Daniela Zemanová doporučila zavést jednotná pravidla pro výběr nových soudců, aby tuto v podstatě doživotní profesi mohli zastávat ti nejlepší kandidáti. Uvedla, že výběrová řízení kvůli tomu vypisují jen některé soudy, ale žádné instrukce k tomu nemají. "Není vhodné, aby kritéria byla pouze na úvaze jednotlivých předsedů soudů," uvedla Zemanová. Podobně volná pravidla mají podle ní komise, které vybírají soudní funkcionáře.

Unie bude mít nového prezidenta v říjnu

Lichovník pokládá za přirozenější, aby se funkcionáři fungujícího soudu stali jeho soudci. "Zakotvit to jako pravidlo, že předseda soudu musí být odjinud, mi přijde jako zbytečné," prohlásil k nynější praxi ministerstva spravedlnosti.

V souvislosti se sporem o obsazení funkce předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem Lichovník uvedl, že na místě by bylo nové výběrové řízení. Spory o jmenování Jana Veselého předsedou tohoto soudu byly jedním z důvodů personálních změn na ministerstvu vedeném Helenou Válkovou.

Soudci poukazovali také na časté změny ve vedení ministerstva. Problémy by podle nich vyřešilo také uzákonění Nejvyšší soudcovské rady. Ministerstvo má v plánu příslušný návrh zákona předložit v příštím roce.

Unii po odchodu Lichovníka mezi ústavní soudce povede Zemanová, a to do půlky října, kdy si má unie vybrat nového prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy