Stát prohrál. Savov mu nemusí platit zmizelou půlmiliardu

ČTK ČTK
18. 8. 2014 9:24
Podnikatel, kterého hledá policie, byl podle rozsudku pouze běžným finančním poradcem. Nikoliv tím, kdo se pokusil ukrást peníze z účtů dceřinné firmy ČKA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Městský soud v Praze rozhodl, že podnikatel František Savov nemusí státu platit náhradu škody ve výši půl miliardy korun kvůli kauze zmizení peněz z účtů dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA), společnosti Galileo Real.

Savov byl podle rozsudku pouze běžným finančním poradcem, a ne tím, kdo se pokusil peníze ukrást. Informují o tom Hospodářské noviny.

Za zmizení peněz byli již v roce 2011 odsouzeni Jan Šik a Miloš Skořepa na 5,5 a 8,5 roku do vězení. Půl miliardy korun podle soudu převedl bez souhlasu představenstva bývalý manažer Šik v roce 2005 do Švýcarska a podnikatel Skořepa je pak použil na soukromé aktivity.

Oba mají podle rozsudku dohromady zaplatit společnosti 96 milionů korun a úroky. Zbylá část ze ztracené půlmiliardy se vrátila ze švýcarské banky po dohodě o narovnání.

Stát ale vymáhal peníze i po Savovovi, který k soudu chodil jen jako svědek. Podle svých slov pouze Šika propojil se Skořepou.

"Nakonec i z trestních rozsudků vyplynulo, že (Savov) poskytoval pouze běžnou pomoc finančního poradenství s cílem získat provizi od banky, pro kterou sehnal klienta," uvedla soudkyně Renata Poláková, která žalobu na náhradu škody zamítla. Ministerstvo financí se podle mluvčího Radka Ležatky proti rozsudku odvolalo.

Po Savovovi momentálně pátrá policie kvůli jiné kauze, která se týká údajných miliardových daňových podvodů. Savov žije v Londýně, kde má několik let dům a kancelář.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy