reklama
 
 

Sobotka a Zeman: Budeme se potkávat kvůli zahraničí

10. 12. 2014
"Diskutovali jsme o věcech, které se odehrály v minulých týdnech, řekl jsem k tomu panu prezidentovi svůj postoj, pan prezident mi řekl své argumenty," řekl Sobotka.

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Miloš Zeman se dohodli, že se budou třikrát ročně scházet se šéfy komor Parlamentu a ministry zahraničí a obrany kvůli zahraniční politice. Po středeční schůzce to novinářům řekl Sobotka. Zeman byl za některé své postoje v zahraniční politice v poslední době kritizován. Vyčítán mu je třeba proruský a pročínský postoj nebo malý důraz na dodržování lidských práv.

Schůzka byla podle Sobotky zaměřena především na koordinaci postojů ústavních činitelů v zahraniční a bezpečnostní politice. Dohodli se při ní na pravidelných schůzkách. "Třikrát ročně bychom se sešli a řešili bychom aktuální otázky tak, abychom zajistili jednotné vystupování našich klíčových ústavních činitelů navenek, abychom zajistili, že česká zahraniční politika bude konzistentní," řekl Sobotka.

Podle Sobotky s prezidentem také mluvili o ekonomické diplomacii tak, aby si při zahraničních cestách rozdělili působnost a teritoria.

Pravidelná setkání prezidenta a Sobotky budou pokračovat i podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. "Pan premiér nezmínil po celou dobu schůzky žádný z podstatných rozdílů mezi panem prezidentem a jím v oblasti zahraniční politiky," uvedl Ovčáček ke schůzce.

Pravidelné schůzky jsou podle Sobotky reakcí na zkušenost, kterou během svého působení v pozici premiéra učinil. Mluvil o tom prý i s dalšími ústavními činiteli včetně ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). "Pokládám takový formát za velmi užitečný a jsem rád, že s ním pan prezident dnes večer souhlasil," řekl. Dodal, že se budou podobná setkání konat i mezi dalšími zástupci zmíněných úřadů. Ti by se měli potkávat zhruba jednou za dva měsíce na ministerstvu zahraničí.

Sobotka před časem řekl, že se chce na schůzce se Zemanem bavit o některých výrocích a činech prezidenta z poslední doby. "Diskutovali jsme o věcech, které se odehrály v minulých týdnech, řekl jsem k tomu panu prezidentovi svůj postoj, pan prezident mi řekl své argumenty," řekl Sobotka. Blíže rozpory nechtěl komentovat s tím, že nepřijel proto, aby káral prezidenta. "Nemusíme mít jako prezident a premiér na všechno stoprocentně stejný názor, ale je důležité, abychom dobře reprezentovali Českou republiku navenek," dodal.

autor: ČTK | 10. 12. 2014

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama