Koho navrhne sněmovna na vyznamenání? Na prvním seznamu jsou i snowboardistka Ledecká a brankář Čech

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2018 18:06
Předběžný seznam projedná v první polovině května organizační výbor. Sněmovna by měla vydat konečný verdikt podle Pikala na přelomu května a června.
Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká.
Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, fotbalový brankář Petr Čech a lékař a popularizátor zdravé výživy Rajko Doleček patří k lidem, které by mohla sněmovna navrhnout prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání. Vyplývá to z podkladů, které po čtvrtečním jednání příslušného podvýboru poskytl místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (piráti).

Celkem se v dolní komoře podle něho sešlo 34 návrhů nominací. Členové podvýboru poslali do dalšího projednávání 24 z nich, uvedl Pikal.

Sněmovna by mohla navrhnout na státní vyznamenání také třeba válečné veterány Josefa Ocelku a Květoslava Prokeše a legionáře a protinacistického odbojáře Františka Štamprecha. Na předběžném seznamu je rovněž účastník protikomunistického odboje Štěpán Gavenda.

K dalším případným sněmovním adeptům na vyznamenání patří pneumoonkolog Miloš Pešek, oftalmolog Martin Filipec a chemik Pavel Hobza. Mezi nominandy by mohli být skladatel a klavírista Vadim Petrov, básník a spisovatel Karel Sýs, motocyklový závodník Jaroslav Falta a gymnasta Jan Gajdoš.

Předběžný seznam projedná v první polovině května organizační výbor. Sněmovna by měla vydat konečný verdikt podle Pikala na přelomu května a června. Pikal nepředpokládá, že by se ohledně kandidátů vedly na plénu nějaké bouřlivé diskuse.

Prezident návrhům sněmovny, Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni Zeman ocenil ze sněmovních adeptů válečného veterána Antonína Šubrta, zakladatele a ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Vladimíra Maříka, rychlobruslařku a cyklistku Martinu Sáblíkovou, pneumologa Borise Šťastného, folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou, zakladatele a ředitele Hospice svaté Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku Miroslava Wajsara a ekonoma Milana Zeleného.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy