Sázka na Šmicera nevyšla. Před kampaní dává přednost Slavii

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
19. 5. 2014 17:00
Trojka kandidátky strany VIZE 2014 z eurokampaně vycouvala kvůli pozici asistenta trenéra, kterou mu na konci března nabídla právě pražská Slavia.
Vladimír Šmicer vycouval kvůli Slavii z kandidátky VIZE 2014
Vladimír Šmicer vycouval kvůli Slavii z kandidátky VIZE 2014 | Foto: liverpoolfc.com

Praha - Původně to vypadalo jako dobrý nápad – fotbalová legenda, dlouholetá opora Slavie a vítěz Ligy mistrů Vladimír Šmicer pomůže v eurovolbách téměř neznámé straně VIZE 2014 k mediální pozornosti a hlasům. Nakonec to ale dopadlo trochu jinak.

Trojka kandidátky Šmicer podle zjištění deníku Insider z eurokampaně vycouval kvůli pozici asistenta trenéra, kterou mu na konci března nabídla právě Slavia. A tak se rušily plánované mítinky a diskuse s občany, na kterých měl fotbalista propagovat mládežnický sport.

Internacionál za celou dobu nedal k volbám ani jeden rozhovor a vynechal i zahajovací tiskovou konferenci ke kampani. A v jediné tiskové zprávě, kterou ke své kandidatuře vydal, sdělil občanům především to, že o křeslo europoslance vlastně nestojí.

Trochu propagace od známé tváře by přitom uskupení s turbulentní historií využilo. Připomeňme, jak VIZE 2014 vlastně vznikla – z Věcí veřejných se odštěpila Karolína Peake, založila LIDEM, pak odešla i odtud a strana se přejmenovala na VIZI 2014.

Těsně před evropskými volbami navíc hnutí přišlo o jedničku kandidátky Kristýnu Soukupovou a trojku Marka Merhauta, Šmicer se tak nečekaně přesunul z pátého místa rovnou na třetí.

Šmicer nejen že nekomunikuje s novináři, problém ho kontaktovat podle všeho mají i členové strany, za kterou kandiduje. "Snažíme se ho sehnat, ale zatím jsem s ním nemluvila, má toho teď hodně," omlouvala se několikrát bývalá poslankyně za VV a dnešní členka VIZE Dagmar Navrátilová, když chtěl deník Aktuálně.cz s fotbalistou udělat online rozhovor.

Slavia dostala přednost

Odmítnutí se nakonec redaktoři dočkali až od mluvčího Slavie, přes kterého Šmicer vzkázal, že o chat se čtenáři zájem nemá a nechce se vyjadřovat ani ke kandidatuře obecně.

"Líto je to oběma stranám. Ale chápu ho, nepočítal s tím, že by ho Slavie angažovala," říká k nepodařené spolupráci jednička kandidátky Aleš Hemer a připomíná nelehkou situaci klubu, který bojuje o záchranu v první lize.

Nezbývá tedy než vsadit na druhé známé jméno na kandidátce Martina Zounara, který se má – díky zkušenostem z pořadů o vaření – věnovat kvalitě potravin.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy