Služební zákon v praxi: Vnitro hledá superúředníka

ČTK ČTK
9. 1. 2015 23:08
Komise ministerstva vnitra ukončila pohovory s deseti kandidáty na náměstka pro státní službu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pětičlenná komise ministerstva vnitra ukončila pohovory s deseti kandidáty na náměstka pro státní službu a v pátek večer stanovila seznam pořadí žadatelů.

Ministr vnitra Milan Chovanec nyní s výsledky seznámí předsedu vlády Bohuslava Sobotku (oba ČSSD), informovala mluvčí vnitra Lucie Nováková bez dalších podrobností. Výběr vítěze bude mít na starost vláda. Návrhem by se měla zabývat na zasedání příští týden ve středu.

Původně se do tendru na klíčový post ve státní správě přihlásilo 21 lidí. Uzávěrka byla minulý týden v pátek, po víkendu se začala výběrovým řízením zabývat komise, která k pohovorům pozvala deset lidí.

Zbylých 11 bylo vyřazeno pro nesplnění požadavků, potvrdil Chovanec. "Dnes bych měl mít informaci, kdo byl komisí doporučen a bude se připravovat návrh usnesení pro vládu," dodal odpoledne ministr.

První série pohovorů začala ve čtvrtek. Pětičlennou výběrovou komisi vede náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková.

Nynější výběrové řízení je druhé, první se loni v prosinci nezdařilo. Tehdy se přihlásili tři lidé, ale nesplnili stanovené podmínky. Vnitro pak zadání tendru zjednodušilo - uchazeči nemusí mít certifikát z jazykové zkoušky, nyní stačí, aby si zkoušku doplnili do konce letoška.

Superúředník vzniká podle služebního zákona

Funkce náměstka, nazývaná také jako "superúředník", vzniká podle služebního zákona. Bude řídit státní správu a také vyjednávat v Evropské unii. Zákon by měl státní správu odpolitizovat a byl dlouhodobým dluhem české legislativy.

Původní návrh počítal s generálním ředitelstvím státní služby, které by koordinovalo úřady. Nakonec byla po politických neshodách schválena varianta, že většina kompetencí ředitelství připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu, která se označuje za klíčový post.

Prezident Miloš Zeman zákon o státní službě v říjnu vetoval, ale poslanci jeho veto přehlasovali. Obrátil se proto na Ústavní soud. Nahrazení generálního ředitelství státní služby funkcí náměstka mu nevadí. Tvrdí však, že současná podoba zákona nepovede k odpolitizování státní správy, a vadí mu, že počítá s takzvanými politickými náměstky ministrů.

 

Právě se děje

Další zprávy