Havel je pro mě velký inspirační vzor, řekla Čaputová. Čeští politici se na ni těšili

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 6. 2019 22:10
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dorazila na první oficiální návštěvu Česka. Zahájila ji na Pražském hradě, kde ji na prvním nádvoří uvítal s vojenskými poctami český prezident Miloš Zeman. Na prezidentku, která pro návštěvu Prahy zvolila smaragdově zelené šaty, čekalo na Hradčanském náměstí také několik set lidí, kteří ji při příjezdu vítali skandováním "Ať žije Slovensko!".
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dorazila na první oficiální návštěvu České republiky. Sledujte brífink na DVTV | Video: DVTV

Následovalo zhruba hodinové jednání. Obě hlavy státu označily setkání za přátelské, na rozpory zatím nenarazily. Odpoledne zavítala za předsedy obou komor českého parlamentu. S Jaroslavem Kuberou řešila v Senátu například neznalost slovenštiny u českých dětí.

Prezident Miloš Zeman na začátku tiskové konference popřál Čaputové k jejím zítřejším narozeninám. "Dovolte mi, abych prezidentce poblahopřál k narozeninám. Je to tak důležitá informace, že si zasloužila být první," řekl.

Obě hlavy státu ocenily velmi přátelskou atmosféru jejich prvního setkání. Zeman s Čaputovou hovořil o společné historii a budoucnosti obou zemí.  "Musím prezidentce poděkovat za podporu mé myšlenky vybudování českého domu v Bratislavě," uvedl. Podle Zemana by se to mělo podařit do konce letošního roku a poté ho společně s prezidentkou Čaputovou otevřou. "Pozveme i pana prezidenta Kisku, takže budeme svatá trojice," dodal.

Zuzana Čaputová a Miloš Zeman
Zuzana Čaputová a Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Zeman a Čaputová mluvili také o tématech zahraniční politiky, jako jsou postoje k Evropské unii a visegrádské čtyřce. Slovenská prezidentka před cestou zmínila, že očekává, že budou mít se Zemanem v těchto záležitostech rozdílné názory. Po schůzce ale uvedla, že k rozporům zatím nedošlo.

"V tématech, která jsme s panem prezidentem řešili, jsme na rozdílnost názorů zatím nenarazili. Nevylučuji, že se to může v budoucnu stát, je to přirozené," řekla s tím, že čtvrteční setkání považuje za úvodní a seznamovací. Prezidenta Zemana během schůze pozvala na Slovensko.

Obě strany také potvrdily, že hodlají spolupracovat na oslavách třicátého výročí sametové revoluce a osobně se jich účastnit. "Paní prezidentka je mladá a krásná, zatímco já už jsem jenom krásný," žertoval Zeman. "Díky tomu, že jsem pokročilejšího věku, tak jsem se velmi aktivně revoluce účastnil. Někdy mám pocit, že ti, co se k ní hlásí teď, se na ní v životě nepodíleli, a dokonce v některých případech byli na druhém konci barikády," řekl prezident.

Květiny pro Štefánika a Havla

Po schůzce se Zemanem Čaputová uctila památku slovenského spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika, který v roce 1919 zahynul při letecké nehodě. Za doprovodu slovenského velvyslance v ČR Petera Weisse položila věnec k jeho soše před hvězdárnou na Petříně.

Aktu přihlíželo několik desítek lidí, z velké části zástupců krajanských spolků, s nimiž se Čaputová pozdravila. Podle zpravodaje ČTK vyhověla i několika žádostem o autogram. K současné návštěvě Česka novinářům řekla, že se tady "cítí více doma než v zahraničí". 

Čaputová uctila památku také bývalého českého prezidenta Václava Havla. K jeho hrobu ji doprovodila vedle slovenského velvyslance také starostka Prahy 10, senátorka Renata Chmelová, a někdejší spolupracovník prezidenta a současný šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. "Je to pro mě velký inspirační vzor," uvedla slovenská prezidentka na adresu prvního porevolučního prezidenta společného státu.

Setkání si chválili také Kubera a Vondráček

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se potkala také s vedením českého Senátu. Na jednání s Čaputovou ve Valdštejnském paláci dorazili kromě jeho předsedy Jaroslava Kubery také místopředsedové Senátu a šéfové senátních výborů. O setkání se slovenskou prezidentkou byl podle Kubery velký zájem, ale z kapacitních důvodů nebylo možné všem vyhovět. I tak se podle jeho slov setkání konalo v příjemné atmosféře. 

Foto: Jakub Plíhal

Senátoři se s Čaputovou bavili o tom, že si dala za úkol sjednocovat společnost. "Já jsem jí z vlastní zkušenosti řekl, že to je úkol nadlidský," řekl Kubera.

Dalším tématem k debatě byla neznalost slovenštiny u českých dětí, což se podle Kubery musí změnit. Politici se zabývali také současnou politickou situací v Evropské unii a v zemích visegrádské čtyřky, tedy v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Bilaterální česko-slovenské vztahy jsou podle Kubery natolik dobré, že v nich nezbývá mnoho věcí, které by bylo nutné řešit.

Ze Senátu se Čaputová přesunula do Poslanecké sněmovny, kde ji uvítal její předseda Radek Vondráček. "Já jsem paní prezidentce říkal, že jsme se na ni všichni těšili a byli moc zvědaví. Potvrdilo se, že je velmi sympatická a otevřená. Já jsem nechal témata dost na návštěvě a 80 procent času jsme řešili právnické věci a oblast justice," řekl Vondráček novinářům.

"Česko je nejbližším partnerem Slovenska"

Čaputová svou cestou zachová tradici, podle níž první zahraniční návštěva českých a slovenských prezidentů směřuje do Bratislavy či Prahy. Ve středu prezidentka řekla, že ČR je podle ní nejbližším partnerem Slovenska.

"Je tradicí jet na první zahraniční návštěvu právě do České republiky. Já na tuto tradici velmi ráda navážu. Je to kontinuita, v níž vidím smysl. Je to nejen o tom, že máme společnou delší historii, ale i o osobních blízkých vztazích mezi obyvateli," uvedla.

Schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v programu Čaputová nemá. Předseda české vlády je na zasedání Evropské rady. Kromě oficiálních politických aktivit měla Čaputová v plánu i setkání s krajanskou komunitou a večer se zúčastnila koncertu nazvaného "Zuzana není sama doma" na Kampě.

Zuzana Čaputová a Miloš Zeman
Zuzana Čaputová a Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Čaputová ve funkci v sobotu vystřídala Andreje Kisku. Pětačtyřicetiletá právnička, která ve vysoké politice dosud nepůsobila, je v pořadí pátou hlavou slovenského státu od jeho vzniku v roce 1993.

V druhém kole prezidentské volby porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Toho podpořil i Zeman, když ho necelý týden před rozhodující volbou přijal na zámku v Lánech.

Zuzana Čaputová a Miloš Zeman
Zuzana Čaputová a Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy