reklama
 
 

Vynucená doznání, naučené odpovědi. Proces se Slánským mohou objasnit nalezené filmové záznamy

Aktualizováno 2. 4. 2018 18:30
"Zrádce" SlánskýProces v režii KSČ

Čeští historici a archiváři dosáhli nebývalého úspěchu: v opuštěné tovární hale v Panenských Břežanech objevili obrazové a zvukové záznamy z procesu s tzv. protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského z roku 1952.

Záznamy jsou poškozené plísní a je třeba je vyčistit. Pak umožní nový náhled do zvrácené doby, kdy v Československu o všem - včetně textů obžalob a rozsudků smrti - nerozhodovaly soudy, ale KSČ. Komunisté tehdy sice veřejně mluvili o vládě lidu, ale v praxi posílali na smrt vlastní soudruhy, sevření hrůzou, že jinak Stalin ukáže na ně samotné. V politickém procesu s “protistátním spikleneckým centrem” padlo jedenáct rozsudků smrti a tři doživotní tresty. Celá akce byla jedinečná tím, jak vysoko do vertikály komunistické moci sáhla: kromě odstaveného generálního tajemníka KSČ Slánského a jeho zástupce byli odsouzeni i ministr zahraničí či sedm náměstků ministrů.

Velkou roli v procesu sehrál židovský původ většiny obviněných, který byl obžalobou zdůrazňován. Stalin se tak mstil Židům, nad nimiž měl moc, za to, že se nově vzniklý stát Izrael nestal spojencem Moskvy. Českoslovenští politici Izrael předtím, když ještě měli Židé zastání i v Moskvě, podpořili.

Žalobci obvinili Slánského ze spiknutí s imperialisty a sionisty×

Soud se Slánským byl součástí série politických čistek, jejichž prostřednictvím se Moskva po sovětsko-jugoslávské roztržce snažila utužit disciplínu ve vedení ostatních komunistických států.

načítám grafiku

Z čela komunistické strany až na popraviště×

Proces ze Slánským proběhl podle sovětských not a zcela v režii KSČ.

Zdroj: Totalita.cz; ČTK | Fotografie a videa: Národní filmový archiv; ČTK; Aktuálně.cz

autoři: Jan Wirnitzer, Štěpán Plaček, Jiří Kropáček | 29. 3. 2018 15:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama