Školy: Dům po výbuchu si pronajmeme, ale alespoň na 50 let

Domácí Domácí
Aktualizováno 8. 4. 2014 15:32
Podle Chládka nadále existuje i varianta, že by školy budovu odkoupily, nyní už od soukromé firmy.
Budova těsně po loňském výbuchu
Budova těsně po loňském výbuchu | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha - Pro Univerzitu Karlovu a FAMU má smysl pouze dlouhodobý pronájem výbuchem poničené budovy na Smetanově nábřeží.

Uvedli to rektoři obou škol spolu s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD).

Prodej budovy soukromé společnosti v pátek posvětil ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) a nevyslyšel tak žádost sousedících škol dům koupit.

Záměr fakult propojit všechny tři budovy do jednoho kampusu ministr Chládek podpořil také v dopise, který poslal svému kolegovi z resortu dopravy, pod který spadá Řízení letového provozu. To mělo budovu před prodejem ve správě.

"Pan ministr Prachař odpověděl, že to není možné, ale že má pro nás skvělou zprávu. A totiž že nová firma školám prostory pro akademické účely pronajme," připomněl vývoj Chládek.

"Já jsem velmi rád, že zde existuje takováto charitativní organizace, která na své náklady poničenou budovu opraví a pak ji možná za korunu školám pronajme. Pevně věřím, že to stvrdíme i písemně," dodal ministr s tím, že jeho resort i školy trvají na dlouhodobějším pronájmu. Novým vlastníkem budovy je Lázeňská investiční.

Firma: Jsme otevřeni jednání

"Jsme otevřeni jednání," řekl ČTK jednatel společnosti Jozef Onderka. Zda by případně budovu školám na desítky let pronajali, ale nechtěl řešit přes média, nýbrž až přímo se zástupci univerzit.

Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima uvedl, že pro fakultu má smysl pouze pronájem na dobu minimálně 50 až 100 let. Rektor už v pátek Prachařův návrh o pronájmu označil za "nešťastný", protože podle něj ten, kdo si objekt pronajímá, nemůže zásadně investovat veřejné či státní prostředky.

Aby se mohlo v budově učit, musely by školy investovat do rekonstrukce, což by se jim ale vyplatilo právě jen v případě dlouhodobějšího pronájmu.

Levou rukou za pravým uchem

Nabídl se dokonce, že doplatí stotisícikorunový rozdíl mezi odhadní cenou 210 milionů a částkou, kterou nabídl vítěz aukce. Té se školy coby veřejné instituce nemohly zúčastnit.

Chládek také připomněl, že stále existuje možnost, že by školy objekt odkoupily, nyní už od nového vlastníka. "Je to sice trochu jako škrábat se levou rukou za pravým uchem, ale ta alternativa tu je," uvedl ministr.

Podle Chládka má veřejné využití budovy, která bezprostředně sousedí se dvěma vysokými školami, větší logiku, než kdyby tam byla například tržnice.

Ministr školství Chládek
Ministr školství Chládek | Foto: Ludvík Hradilek

Rektor Akademie múzických umění Jan Hančil se ohradil proti některým názorům, že školy neprojevily o budovu dostatečný zájem.

"Bezprostředně po výbuchu plynu jsme v součinnosti s Karlovou univerzitou kontaktovali Řízení letového provozu. Zájem jsme projevili velmi jasně už v prvním týdnu po katastrofě," uvedl Hančil s tím, že krátce po výbuchu nechaly také školy vypracovat architektonickou studii o využitelnosti budovy.

"Informace o tom, že bychom nevěděli, co s tím, jsou velmi nepřesné," dodal.

Blok domů na Smetanově nábřeží loni 29. dubna poškodil výbuch plynu v Divadelní ulici. Nejhůře dopadla právě čtyřpodlažní budova z 19. století v majetku ŘLP. Při explozi utrpěly zranění čtyři desítky lidí, z toho dva se zranili vážně.

Za viníka výbuchu vyšetřovatelé označili stavbyvedoucího, který v 70. letech porušil normy při křížení plynovodu a elektrických kabelů.

Potrestán ale nikdo nebude, protože odpovědný muž před delší dobou zemřel.

 

Právě se děje

Další zprávy