Školství letos nedočerpá skoro 4 miliardy korun

Jakub Novák
3. 8. 2013 11:34
Na vině jsou zejména dřívější problémy v čerpání OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Podfinancované české školství letos nedočerpá asi 3,8 miliard korun z evropských fondů, které tak zůstanou v unijním rozpočtu.

Spolu s podílem státu přitom tak mohly být v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost financovány projekty za skoro 4,5 miliardy korun.

Důvodem je nesplnění rozpočtových pravidel pro čerpání - letošní rok je přitom doposud nejkritičtější - a to zejména proto, že dochází k souběhu pravidel n+2 a n+3.

Podle nich musí být podpora určená pro daný "n-tý" rok vyčerpána v následujících dvou, resp. třech kalendářních letech. A to se letos, zejména kvůli problémům v minulosti, nepodaří.

Strašáci z minulosti

"Dle aktuálních predikcí čerpání zpracovaných v červnu 2013 nebude limit n+3/n+2 v roce 2013 splněn o přibližně 3,8 miliardy korun.

Byly identifikovány rizikové oblasti a následně přijata a realizována opatření s cílem snížit ztrátu finančních prostředků v roce 2013," říká náměstek Michal Zaorálek.

Limit plnění v případě dalšího z operačních programů řízených ministerstvem školství - Výzkum a vývoj pro inovace - bude letos díky nově přijatým opatřením vedoucím ke zrychlení schvalování vyúčtovaných prostředků splněn.

Ani zde však vyhráno není.

"S ohledem na objektivní důvody - zpoždění harmonogramu operačního programu, pozdější schválení ze strany Evropské komise a zpoždění realizace některých projektů, způsobené zejména průtahy ve výběrových řízeních, existuje riziko nenaplnění této hodnoty v příštím roce," dodává Zaorálek.

V případě OP VK přitom mohla být situace mnohem horší. Jak ostatně ministr Petr Fiala říkal ještě loni v září, nemuselo být vyčerpáno dokonce až pět miliard korun. Svůj podíl na tom má i převedení části peněz do jiných programů.

"Poslední přesun peněz mezi programy již v roce 2013 proběhl, a to do OP Lidské zdroje a zaměstnanost  a OP Praha - Adaptabilita v celkové výši 600 mil. Kč. Zbývající volné prostředky budou již využity v rámci OP VK," konstatuje Zaorálek.

V případě "výzkumného" OP VaVpI dojde k přesunu peněz pouze v rámci programu, v takovém případě by mělo jít asi o půlmiliardovou částku.

Nejde o ojedinělý případ

Ostatní operační programy na tom nejsou o mnoho lépe - kromě zmiňovaných dvou limity pro letošní rok nesplňuje devět dalších (OP Životní prostředí, OP Podnikání a inovace, OP Lidské zdroje a zaměstnanost, Integrovaný OP, OP Technická pomoc a regionální operační programy Severozápad, Moravskoslezsko, Jihozápad a OP Praha-Konkurenceschopnost).

V případě čtyř z nich je přitom ze strany ministerstva financí zastavena certifikace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy