Silničáři mohou začít odstraněné billboardy likvidovat, dosud je museli skladovat

ČTK ČTK
20. 2. 2019 17:17
Ředitelství silnic a dálnic může po rozhodnutí Ústavního soudu, který zamítl stížnost proti zákazu billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic, začít likvidovat odstraněné poutače. Dosud je úřad skladoval. O tom, zda a kdy by mohla případná likvidace začít, ovšem ředitelství zatím nerozhodlo. Ještě předtím bude nejspíš vyzývat jejich majitele k vyzvednutí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

"Dle směrnice generálního ředitele pro reklamy musíme skladovat, takže skladujeme a budeme vyzývat majitele, aby si je odebrali. Dle zákona můžeme i likvidovat. Čekali jsme na výrok Ústavního soudu ohledně legálnosti odstraňování," řekl Studecký.

Silničáři začali sundávat nepovolené reklamy již na podzim roku 2017, kdy začal zákaz platit. Později je pracovníci ŘSD začali zakrývat, naposledy v prosinci loňského roku. Mluvčí upozornil, že náklady spojené s odstraněním a následným uskladněním nelegálních poutačů bude ředitelství vymáhat po majitelích. Vyčíslené náklady ovšem úřad zatím nemá.

Úřad si z počátku nebyl jistý, jak s odstraněnými billboardy naložit. Silničáři se obávali, že by v případě zrušení zákazu mohli po nich majitelé žádat náhradu škody za zničení jejich majetku. Kvůli tomu si ŘSD zadalo zpracování právního posudku, jeho výsledky ale zatím nejsou k dispozici. Dosud žádný z uskladněných billboardů si jejich majitelé nevyzvedli. Pokud se je tedy ŘSD rozhodne zlikvidovat, poputují pravděpodobně do sběru.

ŘSD tak zatím postupovalo odlišně ve srovnání s některými kraji, které mají na starost silnice první třídy. Například ve Středočeském kraji odstraňuje podle Heleny Frintové z krajského úřadu vysoutěžená firma, která zařízení ihned likviduje. Žádné skladiště billboardů, které likviduje kraj, tak není.

Dosud stále zbývají v okolí dálnic desítky nelegálních billboardů, další stovky jsou pak u silnic první třídy. Před začátkem platnosti zákazu silničáři napočítali přes 3000 takových zařízení.

Zákaz stále ignoruje část provozovatelů reklam, mezi ně patří například firma A.C.E. Media se sídlem v USA. Podle ministerstva dopravy situaci komplikují obstrukce některých majitelů, kteří se snaží vyhýbat správnímu řízení.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od loňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Legální zůstávají reklamy například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, a také pokud byly povoleny podle stavebního zákona.

Zákonem se zabýval i Ústavní soud, který v úterý zamítl stížnost senátorů proti zákazu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy