Silničáři mohou začít odstraněné billboardy likvidovat, dosud je museli skladovat

ČTK ČTK
20. 2. 2019 17:17
Ředitelství silnic a dálnic může po rozhodnutí Ústavního soudu, který zamítl stížnost proti zákazu billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic, začít likvidovat odstraněné poutače. Dosud je úřad skladoval. O tom, zda a kdy by mohla případná likvidace začít, ovšem ředitelství zatím nerozhodlo. Ještě předtím bude nejspíš vyzývat jejich majitele k vyzvednutí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

"Dle směrnice generálního ředitele pro reklamy musíme skladovat, takže skladujeme a budeme vyzývat majitele, aby si je odebrali. Dle zákona můžeme i likvidovat. Čekali jsme na výrok Ústavního soudu ohledně legálnosti odstraňování," řekl Studecký.

Silničáři začali sundávat nepovolené reklamy již na podzim roku 2017, kdy začal zákaz platit. Později je pracovníci ŘSD začali zakrývat, naposledy v prosinci loňského roku. Mluvčí upozornil, že náklady spojené s odstraněním a následným uskladněním nelegálních poutačů bude ředitelství vymáhat po majitelích. Vyčíslené náklady ovšem úřad zatím nemá.

Úřad si z počátku nebyl jistý, jak s odstraněnými billboardy naložit. Silničáři se obávali, že by v případě zrušení zákazu mohli po nich majitelé žádat náhradu škody za zničení jejich majetku. Kvůli tomu si ŘSD zadalo zpracování právního posudku, jeho výsledky ale zatím nejsou k dispozici. Dosud žádný z uskladněných billboardů si jejich majitelé nevyzvedli. Pokud se je tedy ŘSD rozhodne zlikvidovat, poputují pravděpodobně do sběru.

ŘSD tak zatím postupovalo odlišně ve srovnání s některými kraji, které mají na starost silnice první třídy. Například ve Středočeském kraji odstraňuje podle Heleny Frintové z krajského úřadu vysoutěžená firma, která zařízení ihned likviduje. Žádné skladiště billboardů, které likviduje kraj, tak není.

Dosud stále zbývají v okolí dálnic desítky nelegálních billboardů, další stovky jsou pak u silnic první třídy. Před začátkem platnosti zákazu silničáři napočítali přes 3000 takových zařízení.

Zákaz stále ignoruje část provozovatelů reklam, mezi ně patří například firma A.C.E. Media se sídlem v USA. Podle ministerstva dopravy situaci komplikují obstrukce některých majitelů, kteří se snaží vyhýbat správnímu řízení.

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od loňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Legální zůstávají reklamy například uvnitř obcí, v tzv. souvisle zastavěném území, a také pokud byly povoleny podle stavebního zákona.

Zákonem se zabýval i Ústavní soud, který v úterý zamítl stížnost senátorů proti zákazu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 4 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy