Seznamte se s Istanbulskou úmluvou. Co chce prosadit a o které body se vedou spory

Domácí Michal Polák Domácí, Michal Polák
6. 11. 2018 10:13
Je to svého druhu nejobšírnější a nejambicióznější mezinárodní smlouva zaměřená na prevenci a potírání násilí páchaného na ženách a na boj proti domácímu násilí. Text Istanbulské úmluvy počítá s nulovou tolerancí takového chování. Dnes předají poslancům petice příznivci i odpůrci úmluvy a odpoledne k nim proběhne veřejné slyšení. Projděte si nejdiskutovanější body úmluvy, které vedou k mnohdy odlišné interpretaci a budí největší emoce.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Co úmluva řeší?

Úmluva považuje násilí vůči ženám za porušení lidských práv a formu diskriminace. Zavádí soubor definic trestných činů. Také ale například ustanovuje nadnárodní orgán GREVIO, který má naplňování úmluvy v jednotlivých zemích monitorovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy