Seznamte se s Istanbulskou úmluvou. Co chce prosadit a o které body se vedou spory

Domácí Michal Polák Domácí, Michal Polák
6. 11. 2018 10:13
Je to svého druhu nejobšírnější a nejambicióznější mezinárodní smlouva zaměřená na prevenci a potírání násilí páchaného na ženách a na boj proti domácímu násilí. Text Istanbulské úmluvy počítá s nulovou tolerancí takového chování. Dnes předají poslancům petice příznivci i odpůrci úmluvy a odpoledne k nim proběhne veřejné slyšení. Projděte si nejdiskutovanější body úmluvy, které vedou k mnohdy odlišné interpretaci a budí největší emoce.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Co úmluva řeší?

Úmluva považuje násilí vůči ženám za porušení lidských práv a formu diskriminace. Zavádí soubor definic trestných činů. Také ale například ustanovuje nadnárodní orgán GREVIO, který má naplňování úmluvy v jednotlivých zemích monitorovat.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy