Senátor Láska odchází ze Strany zelených. Čím vyšší post zastávají, tím klesá transparentnost, tvrdí

ČTK ČTK
21. 4. 2017 11:27
Ze Strany zelených vystoupil senátor Václav Láska. Důvodem jeho odchodu ze strany je to, že podle něj její členové nedělají politiku na vysokých postech dostatečně transparentně. Láska zůstává senátorem zelených, stranických funkcí se ale vzdává.
Václav Láska.
Václav Láska. | Foto: ČTK

Praha - Senátor Václav Láska vystoupil ze Strany zelených. Rozhodl se k tomu, protože nesouhlasí s některými kroky a postoji vedení strany, jak uvádí v dopisu straníkům.

Láska v dopisu uvedl, že chtěl dokázat, že se politika dá dělat transparentně, a přimět ke stejnému jednání i další politiky. "Ale zas tak moc lidí jsem neinspiroval. Přesněji řečeno v malých a menších městech tak zelení činí. Ale přijde mi, že čím vyšší post zelení zastávají, tím jejich ochota k transparentnosti klesá," napsal.

Senátorovi také vadí to, že se mu nedaří inspirovat další osobnosti ke vstupu do politiky, což přičítá i svému spojení se zelenými. "Osobnosti, které jsem oslovil s návrhem, aby do Senátu kandidovaly, současnou Stranu zelených odmítly. Z důvodu, že současná Strana zelených není pro ně. Nechtějí s ní být spojeny," napsal.

Láska v dopisu uvedl, že zůstává senátorem za Stranu zelených, ale nechce už působit ve stranické politice. "Dávám před členstvím ve Straně zelených přednost šanci na to, že budu moci realizovat cíle, pro které jsem vstoupil do politiky," napsal.

Láska byl do Senátu zvolen v roce 2014 v Praze 5. Kandidoval za koalici KDU-ČSL a zelených s podporou České pirátské strany. Před vstupem do politiky pracoval jako vyšetřovatel hospodářské kriminality. Po odchodu od policie působil v Transparency International a věnoval se právní praxi.

Reakci zástupců Strany zelených zjišťujeme.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy