Kubera nejde do boje o Hrad. Nepodpořila mě rodina a při kampani v hospodě se nesmí kouřit, říká

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 25. 10. 2017 12:33
Senátor Jaroslav Kubera z ODS sice má dostatečnou podporu kolegů z horní komory, na prezidenta se ale rozhodl nekandidovat. Kubera Aktuálně.cz vysvětlil, že nezískal podporu rodiny. Nevyhovovala by mu také kontrola ze strany nového úřadu pro kontrolu politických stran. ODS podle něj žádného jiného kandidáta nepostaví.
Jaroslav Kubera.
Jaroslav Kubera. | Foto: DVTV

Praha - Senátor Jaroslav Kubera (ODS) se rozhodl neúčastnit prezidentských voleb i přesto, že má pro svou kandidaturu v horní komoře dostatečnou podporu. "Ten hlavní důvod je, že nemám podporu rodiny," vysvětlil Kubera Aktuálně.cz.

Dalším důvodem, proč se rozhodl nevstoupit do boje o Hrad, je to, že Miloš Zeman to má podle něj "velmi dobře propočítané". "Má stejný elektorát jako Andrej Babiš, dá se tedy předjímat, jak ta volba dopadne," doplnil.

Třetím důvodem je podle něj Úřad pro dohled nad politickými stranami. "Pokoušel se ze mě udělat kandidáta z moci úřední, což jsem odmítl," řekl. Vadí mu také dohled nad kampaní. "Dělat kampaň a neustále myslet na to, jestli jsem vyvěsil větší plakát, než má představu tento úřad, je pro mě naprosto nepřijatelné," upřesnil.

Podle Kubery občanští demokraté jiného prezidentského kandidáta nepostaví. "Už ani není prostor někoho stavět," řekl Kubera.

Senátor zároveň vyjádřil obavy z toho, jestli by Zeman v případě svého zvolení zvládl dalších pět let ve funkci prezidenta. "Nepředpokládám, že by vydržel fungovat celé volební období."

Kubera také poznamenal, že není úplně nejvhodněji zvolený termín voleb. "Kampaň bude probíhat na Vánoce, lidé budou opravdu nadšení, když budou poslouchat komentáře politologů místo toho, aby poslouchali koledy," vysvětlil Kubera.

A kampaň podle něj komplikuje i protikuřácký zákon. "V hospodách se kampaň dělat nedá, protože se tam nesmí kouřit," uzavřel Kubera.

Miloš Zeman by mě nevolil, ale líbil by se mu střet se mnou, říká senátor Jaroslav Kubera, který uvažuje o kandidatuře na prezidenta. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy