Strážníci budou i osmnáctiletí, zbraň dostanou až o tři roky později. Měření rychlosti se nezmění

ČTK ČTK
19. 7. 2017 13:20
Nastoupit do služby ke strážníkům budou nyní nově moci už osmnáctiletí uchazeči. Novelu schválil Senát. Věk k nástupu k obecní policii se tak sníží o tři roky. Se zbraní by strážníci mohli sloužit až od 21 let. Strážníci by nově mohli pomáhat při krizových stavech v jiných obcích než v regionu, kde daná obecní policie sídlí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Věk pro nástup do služby k obecní policii se sníží, naopak se prodlouží doba mezi povinnými pravidelnými zkouškami strážníků. Předpokládá to novela o obecní policii, kterou schválil Senát. Norma nyní zamíří k podpisu prezidentovi.

Věk pro nástup do služby k obecní policii novela sníží o tři roky na 18 let, zůstane ale podmínka maturitního vzdělání. Při nynější devítileté základní škole studenti dosahují maturity obvykle nejdříve v 19 letech. Se zbraní by strážníci mohli sloužit až od 21 let. Ze tří na pět se prodlouží lhůta pro pravidelné přezkušování obecních policistů.

Návrh také rozšiřuje možnosti uzavírání smluv s obecní policií. Strážníci by nově mohli pomáhat při krizových stavech v jiných obcích než v regionu, kde daná obecní policie sídlí, i při velkých společenských nebo sportovních událostech či demonstracích.

Ve sněmovně se diskutovalo při projednávání novely o možném omezení pravomoci strážníků měřit rychlost vozidel. Návrh předpokládal, že by kompetenci měli jen v domovské obci, nikoli i mimo ni na základě veřejnoprávních smluv. Sněmovna ale nakonec pravomoc nezúžila.

Kompetenci měření rychlosti zpochybňoval v Senátu jeho místopředseda Jaroslav Kubera (ODS), podle kterého jde vesměs jen o plnění obecních rozpočtů. "S bezpečností silničního provozu nemá vybírání peněz pranic společného," řekl. Kubera k měření ohlásil pozměňovací návrh, už se o něm ale nehlasovalo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy