Senát schválil dva ze tří kandidátů na ústavní soudce

Domácí Domácí
Aktualizováno 29. 5. 2014 17:32
Lichovník a Šimíček nahradí končící kolegy, Nykodýma senátoři odmítli.
Ústavní soud (ilustrační foto).
Ústavní soud (ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senát schválil nominaci dvou kandidátů prezidenta Miloše Zemana na posty ústavních soudců. Končící kolegy by měl nahradit prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník a předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček.

Advokáta Jiřího Nykodýma, jenž se jako ústavní soudce loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce, senátoři odmítli. Zeman tak bude muset najít nového kandidáta.

Nykodým získal pouze 23 z 58 odevzdaných hlasů, oznámil senátorům předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko (ODS). Šimíček dostal 56 hlasů, Lichovník 51 hlasů.

Vadily restituce

Proti Nykodýmovu zvolení se ještě před hlasováním postavili senátoři Pavel Lebeda (za ČSSD) a bývalý zemanovec Vladimír Dryml (dříve ČSSD). Oba svůj názor zdůvodňovali právě postojem někdejšího ústavního soudce k projednávání senátorského návrhu na zrušení zákona o církevních restitucích. Podle Lebedy by Nykodýma neměl podpořit žádný senátor, který se ke stížnosti připojil. Nykodým na tyto výtky při schůzi nijak nereagoval.

Noví kandidáti mají nahradit nynější ústavní soudce Stanislava Balíka, Michaelu Židlickou a Ivanu Janů, jejichž funkční období do září postupně skončí. Balíkovi období končí už v pondělí, soud tak bude pracovat v oslabení. Počet soudců klesne na čtrnáct.

Nykodým je teprve druhým kandidátem, kterého Senát Zemanovi neschválil. Loni to byl předseda pražského městského soudu Jan Sváček. Nového kandidáta by měl navrhnout do září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy