Šéf jedné z největších farmaceutických firem světa odhalil v Praze bustu profesora Holého

Luboš Kreč
19. 11. 2015 20:30
V nově postaveném pavilonu Ústavu organické chemie a biochemie byla odhalena busta světově proslulému chemikovi Antonínu Holému, jenž ústav do roku 2002 vedl. Odhalil ji John C. Martin, jeden z nejmocnějších lidí ve světě medicínského byznysu. Právě jeho firma uvedla na trh Holého léky proti HIV či žloutence typu B, které dodnes zachránily přes deset milionů lidských životů.
Odhalení busty Antonína Holého v Ústavu organické chemie a biochemie.
Odhalení busty Antonína Holého v Ústavu organické chemie a biochemie. | Foto: ČTK

Praha - Do Prahy zavítal na skok jeden z nejmocnějších lidí ve světě medicínského byznysu. John C. Martin, dlouholetý ředitel americké společnosti Gilead Sciences, přijel vzdát hold profesoru Antonínu Holému - i díky jeho objevům má Martinova firma hodnotu 150 miliard dolarů. Čtyřiašedesátiletý chemik odhalil Holého bustu v nově postaveném pavilonu Ústavu organické chemie a biochemie a také mu věnoval hodinovou přednášku.

“S Tonym a Erikem de Clercqem jsme začali spolupracovat v roce 1986,” vzpomínal Martin na to, kdy se dal s Holým a jeho belgickým souputníkem dohromady. S jejich pomocí o více než deset let později uvedl na trh léky, dodnes zachránily přes deset milionů lidských životů - jde o medikamenty proti HIV či žloutence typu B.

Gilead Sciences je úspěšná firma, jen za třetí čtvrtletí roku 2015 utržila přes osm miliard dolarů. Z toho, jak se jí daří, má ale prospěch i ústav, v jehož čele profesor Holý do roku 2002 stál. Loni přiteklo na jeho účty přes dvě miliardy korun z licenčních poplatků. Díky tomu si mohl dovolit financovat stavbu nového pavilonu a opravu toho starého takřka kompletně ze svého.

“Dá se říct, že to všechno před třiceti lety začalo tady,” prohlásil John C. Martin při návštěvě ceremoniálu, jehož se kromě něj zúčastnil také Holého belgický kolega de Clercq, vdova po Holém Ludmila, šéfka technologické agentury Rut Bízková či rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Ačkoli v roce 2017 skončí platnost Holého patentů a tedy přestanou do pokladny plynout i příjmy z prodeje léků, spolupráce Gilead Sciences s pražským ústavem by měla pokračovat, už teď posílá do Prahy zhruba milion dolarů ročně jako speciální podporu jeho vědeckých týmů. “Teď dolaďujeme detaily, ale můžu říct, že náš vztah nekončí, naopak,” dodal šéf stavu Zdeněk Hostomský.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy