Šéf jedné z největších farmaceutických firem světa odhalil v Praze bustu profesora Holého

Luboš Kreč
19. 11. 2015 20:30
V nově postaveném pavilonu Ústavu organické chemie a biochemie byla odhalena busta světově proslulému chemikovi Antonínu Holému, jenž ústav do roku 2002 vedl. Odhalil ji John C. Martin, jeden z nejmocnějších lidí ve světě medicínského byznysu. Právě jeho firma uvedla na trh Holého léky proti HIV či žloutence typu B, které dodnes zachránily přes deset milionů lidských životů.
Odhalení busty Antonína Holého v Ústavu organické chemie a biochemie.
Odhalení busty Antonína Holého v Ústavu organické chemie a biochemie. | Foto: ČTK

Praha - Do Prahy zavítal na skok jeden z nejmocnějších lidí ve světě medicínského byznysu. John C. Martin, dlouholetý ředitel americké společnosti Gilead Sciences, přijel vzdát hold profesoru Antonínu Holému - i díky jeho objevům má Martinova firma hodnotu 150 miliard dolarů. Čtyřiašedesátiletý chemik odhalil Holého bustu v nově postaveném pavilonu Ústavu organické chemie a biochemie a také mu věnoval hodinovou přednášku.

“S Tonym a Erikem de Clercqem jsme začali spolupracovat v roce 1986,” vzpomínal Martin na to, kdy se dal s Holým a jeho belgickým souputníkem dohromady. S jejich pomocí o více než deset let později uvedl na trh léky, dodnes zachránily přes deset milionů lidských životů - jde o medikamenty proti HIV či žloutence typu B.

Gilead Sciences je úspěšná firma, jen za třetí čtvrtletí roku 2015 utržila přes osm miliard dolarů. Z toho, jak se jí daří, má ale prospěch i ústav, v jehož čele profesor Holý do roku 2002 stál. Loni přiteklo na jeho účty přes dvě miliardy korun z licenčních poplatků. Díky tomu si mohl dovolit financovat stavbu nového pavilonu a opravu toho starého takřka kompletně ze svého.

“Dá se říct, že to všechno před třiceti lety začalo tady,” prohlásil John C. Martin při návštěvě ceremoniálu, jehož se kromě něj zúčastnil také Holého belgický kolega de Clercq, vdova po Holém Ludmila, šéfka technologické agentury Rut Bízková či rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Ačkoli v roce 2017 skončí platnost Holého patentů a tedy přestanou do pokladny plynout i příjmy z prodeje léků, spolupráce Gilead Sciences s pražským ústavem by měla pokračovat, už teď posílá do Prahy zhruba milion dolarů ročně jako speciální podporu jeho vědeckých týmů. “Teď dolaďujeme detaily, ale můžu říct, že náš vztah nekončí, naopak,” dodal šéf stavu Zdeněk Hostomský.

 

Právě se děje

Další zprávy