Sedm důvodů, proč ministerstva zemědělství a životního prostředí nemohou mít jednoho šéfa

Táňa Králová
17. 10. 2017 10:00
Bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan a Ladislav Miko uvádí sedm důvodů, proč ministerstva životního prostředí a zemědělství nemohou mít jednoho šéfa.
Ministerstvo životního prostředí.
Ministerstvo životního prostředí. | Foto: Aktuálně.cz

Mají jinou roli a odlišnou agendu.

Jejich společným záběrem jsou sice půda, lesy a voda, ale každý je vnímá jinak. "MZe řeší výrobu, zatímco MŽP má tyto činnosti hlídat, aby mu co nejméně škodily nebo neškodily vůbec. V jednom úřadu se to dá ale těžko sladit," říká první ministr životního prostředí Bedřich Moldan. Ani někdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko si neumí představit, jak by agrární ministr řešil skládky a recyklaci odpadů, filtry na komínech nebo integrovanou ochranu životního prostředí v průmyslu. "Předat tyto agendy těm, kteří jsou těmito opatřeními regulováni, je samozřejmě protimluv a nesmysl," zdůrazňuje.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy