Sedm důvodů, proč ministerstva zemědělství a životního prostředí nemohou mít jednoho šéfa

Táňa Králová
17. 10. 2017 10:00
Bývalí ministři životního prostředí Bedřich Moldan a Ladislav Miko uvádí sedm důvodů, proč ministerstva životního prostředí a zemědělství nemohou mít jednoho šéfa.
Ministerstvo životního prostředí.
Ministerstvo životního prostředí. | Foto: Aktuálně.cz

Mají jinou roli a odlišnou agendu.

Jejich společným záběrem jsou sice půda, lesy a voda, ale každý je vnímá jinak. "MZe řeší výrobu, zatímco MŽP má tyto činnosti hlídat, aby mu co nejméně škodily nebo neškodily vůbec. V jednom úřadu se to dá ale těžko sladit," říká první ministr životního prostředí Bedřich Moldan. Ani někdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko si neumí představit, jak by agrární ministr řešil skládky a recyklaci odpadů, filtry na komínech nebo integrovanou ochranu životního prostředí v průmyslu. "Předat tyto agendy těm, kteří jsou těmito opatřeními regulováni, je samozřejmě protimluv a nesmysl," zdůrazňuje.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy