Sázkař z Česka vyhrál v Eurojackpotu 1,4 miliardy korun. Už se přihlásil o výhru

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2019 17:01
V evropské loterii Eurojackpot vyhrál v pátek sázející z České republiky 1,412 miliardy korun. Je to druhá nejvyšší výhra v historii země, informoval mluvčí Sazky Václav Friedmann.
Tiket loterie Eurojackpot.
Tiket loterie Eurojackpot. | Foto: Shutterstock.com

Výherce se už přihlásil. "Po dohodě s ním budeme v pondělí řešit proces výplaty výhry, do té doby si chce vše rozmyslet a alespoň trochu zpracovat skutečnost, že se stal miliardářem," uvedl pro ČTK tiskový mluvčí společnosti Sazka Václav Friedmann.

Vzhledem k tomu, že vsadit on-line lze jen po registraci zákazníka, který uvede jméno, příjmení, rodné číslo, e-mail a bankovní spojení, zná loterijní společnost totožnost výherce. "Jde o nejvyšší výhru na internetu v historii České republiky," poznamenal Friedmann. 

Rekordní výhra v Česku padla v květnu 2015, sázející si tehdy vsadil tiket v Pardubickém kraji a vyhrál 2,466 miliardy korun. O vyhrané peníze se přihlásil po 26 dnech.

Sazka stejně jako v minulosti při podobně vysokých jackpotech nabídne výherci kontakty na finanční poradce a psychologa. "Zda tuto možnost výherce využije, je zcela na něm," podotkl Friedmann.

Výherci bude vyplacena celá částka. V současnosti jsou výhry z loterií, sázek a podobných her od daně z příjmů osvobozeny. Ministerstvo financí ale nyní navrhuje, aby se příjmy z hazardu a dalších sázek nad 100 000 korun zdaňovaly patnáctiprocentní daní. Návrh už schválila vláda, nyní ho čeká schvalování v parlamentu. Kdyby toto zdanění platilo už teď, musel by výherce miliardového jackpotu oželit zhruba 211 milionů korun.

V případě nadnárodní hry Eurojackpot budou do České republiky na bankovní účet Sazky zaslány z konsorcia 18 zemí peníze určené k výplatě výhry. To trvá zhruba pět dní. Následně se Sazka dohodne s výhercem na termínu převodu peněz a celou částku na jeho účet převede.

"Na výplatu výhry máme 60 dní ze zákona, jsme ale připraveni částku alokovat na příslušný účet ihned po dohodě s výhercem," zdůraznil mluvčí Sazky. Čech podle tabulky výher v Eurojackpotu vyhrál částku přesně 1 411 860 488 korun.

K zisku hlavní výhry musel sázející trefit sedm čísel. Pět z nich vybírá z padesáti a zbylá dvě z deseti. Pravděpodobnost zisku prvního pořadí tak je jedna ku 95 milionům. Sázející z Česka bere páteční výhru s čísly 8, 23, 40, 41, 42 a dvojicí doplňkových čísel 2 a 10.

Eurojackpot je nadnárodní loterie, do které je zapojeno 18 států Evropy. Losuje se jednou týdně, a to každý pátek od 20:00 do 23:00 v Helsinkách. Minimální výše jackpotu je deset milionů eur, maximální pak 90 milionů eur.

V České republice se oficiálně hraje od října 2014. Licenci na její provozování drží loterijní společnost Sazka. Cena jednoho sloupce na tiketu je 60 korun. Tiket obsahuje šest sloupců a sázející platí pouze za ty sloupce, které vyplní. Sázející musí být také starší 18 let.

Video: Vyhovuje nám, když lidé prohrávají málo a pravidelně, říká Čech z největší britské sázkové kanceláře

Bookmaker by měl být schopný vypsat kurz na všechno, na co je schopen získat data, říká Lukáš Klouček. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy