Průzkum: Češi nevěří, že mohou ovlivnit celostátní problémy

ČTK ČTK
14. 3. 2014 16:20
Počet těch, kteří ve svůj vliv věří, se od loňska snížil. Pozitivnější pohled mají lidé na zapojení se do řešení problémů ve své obci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Pouze osm procent Čechů věří, že může ovlivnit řešení problémů na celostátní úrovni.

V porovnání s loňským rokem se počet takto smýšlejících snížil o dva procentní body. V otázce, jak se lidé mohou vyjadřovat ke společenským problémům, ovlivnit řešení ve své obci nebo dosáhnout svých oprávněných požadavků, je veřejnost výrazně optimističtější.

Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Vůbec nejvíce občanů, a to 67 procent, si myslí, že má možnost otevřeně se vyjadřovat k problémům ve společnosti. Dvě pětiny dotázaných uvedly, že mohou ovlivnit řešení problémů ve své obci nebo městě, a přibližně čtvrtina vnímá možnost dosáhnout svých oprávněných požadavků.

Proti loňskému únoru ve všech těchto případech velmi mírně přibylo kladných odpovědí, přičemž nejvýrazněji - o pět procentních bodů - se zvýšil počet těch, kteří cítí možnost vyjadřovat se ke společenským problémům.

Dopisy, hladovka a práce v církvi nic neovlivní

Nejúčinnější aktivitou, skrze kterou lze ovlivnit změnu zákona, je podle 62 procent občanů práce v politické straně. Dvaapadesát procent lidí tvrdí, že účinné jsou z tohoto pohledu i petice, a 49 procent veřejnosti pozitivně nahlíží rovněž na demonstrace.

Kolem dvou pětin občanů pozitivně hodnotí práci v odborech a soudní spory. Naopak dopisy novinám a poslancům, hladovkou nebo prací v církvi nelze podle většiny veřejnosti ovlivnit legislativní proces.

V meziročním srovnání, s výjimkou dopisů novinám, stoupla podpora u všech aktivit. Nejvíce, o 12 procentních bodů, to bylo u demonstrací a o jedenáct bodů více u petic.

CVVM provedlo průzkum v první polovině února a účastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy