Samková skončila v Úsvitu, hnutí do voleb povede Škrabánek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2014 12:50
Právnička z čela kandidátky odešla kvůli podezření, že údajně oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit jednu z firem.
Klára Samková už není jedničkou kandidátky Úsvitu do eurovoleb.
Klára Samková už není jedničkou kandidátky Úsvitu do eurovoleb. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Advokátka Klára Samková už není lídryní hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury do eurovoleb. Právnička z čela kandidátky odešla kvůli podezření, že údajně oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit jednu z firem. Do čela kandidátky Úsvitu se postaví dvojka Roman Škrabánek.

"Po zvážení všech pro a proti jsme se rozhodli vyzvat Kláru Samkovou k odstoupení z kandidátky hnutí Úsvit do Evropského parlamentu," uvedl předseda hnutí Tomio Okamura. Pokud Samková neodstoupí dobrovolně, strana ji vyškrtne v pondělí z kandidátky.

Podle Samkové se kauza objevuje dva týdny před evropskými volbami, kdy už není možné se očistit a někoho usvědčit. "Za tuto dobu se lze kandidátů pouze zastávat, nebo je zatracovat. Je tedy zcela zřejmé, že je přesné načasování kvůli mediálnímu nátlaku, abych byla z kandidátky Úsvitu odstraněna, diskreditována a Úsvit byl poškozen ve volbách," sdělila ČTK Samková.

Podle ní "je evidentní", že na diskreditaci Úsvitu zájem "konkurenční strany". Jmenovala ČSSD a ANO. "Oba tyto subjekty mají důvod k realizaci všech dosažitelných kroků vedoucích k zásadnímu oslabení Úsvit," uvedla Samková.

Podobný postoj zastává i vedení strany. "Věříme, že se Klára Samková neprovinila ničím protizákonným a doufáme, že se v příštích týdnech očistí. Nicméně, informace, které jsme získali ohledně její kauzy jsou pro Úsvit natolik závažné, že jsme museli přistoupit k tomuto kroku.," dodává Okamura.

Podvod na Českou spořitelnu?

Radiožurnál před pár dny odvysílal, že advokátka podle dokumentů oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit firmu z významného energetického holdingu. Koupila prý od banky dluh podniku, jejíhož majitele ve skutečnosti zastupovala.

Podle Radiožurnálu právnička předstírala, že chce pro sebe získat od banky pohledávku z nesplaceného úvěru, peníze ale údajně dostala právě od energetického holdingu, který tento úvěr splácet nechtěl. Spořitelna tak netušila, že pohledávku prodává dlužníkovi, uvedl rozhlas.

Samkovou v čele kandidátky nahradí sedmačtyřicetiletý podnikatel Škrabánek. Ten je prezidentem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle Úsvitu se problematikou EU a evropskou legislativou v oblasti cestovního ruchu zabývá už léta. Škrabánek nikdy nebyl členem politické strany, označuje se za eurorealistu. Rychlé přijetí eura odmítá.

Škrtaly i další strany

Seznam kandidátů pro evropské volby osekaly i další strany.

Vládního hnutí ANO stáhlo svého kandidáta Milana Zavadu,a to kvůli jeho antisemitskému videu.

Z kandidátky Vize 2014 (dříve LIDEM) zase odstoupila její jednička Kristina Soukupová a nyní už bývalý místopředseda strany Marek Merhaut, který byl trojkou na kandidátce. "Marek Merhaut odstoupil zcela dobrovolně ze zdravotních důvodů. U Kristiny Soukupové to po dohodě odsouhlasilo předsednictvo, došlo k názorovým neshodám," řekla místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy