Experti: Zvýšení rychlosti na 150 km/h zdvojnásobí nehody

Jana Pfeiferová
7. 5. 2015 13:46
Podle odborníků z Univerzity Palackého v Olomouci to dokazuje Nilssonův zákon.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Olomouc – Vysoká rychlost je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím nehodovost na silnicích a její zvýšení na dálnici na 150 kilometrů v hodině, které v novele schválili poslanci, tak zvýší pravděpodobnost nehody téměř dvojnásobně. S takovým tvrzením přišli experti z Univerzity Palackého v Olomouci a svoji teorii opírají o vědecké poznatky.

Vztah mezi rychlostí vozidla a rizikem nehody dokazuje tzv. Nilssonův zákon. Podle něj se dá empiricky ověřit, že pokud řidič zvýší rychlost ze 130 na 150 kilometrů, znamená to, že riziko jeho účasti ve smrtelné nehodě vzrostlo o plných 90 %.

Podle Matúše Šuchy, vedoucího Katedry psychologie Univerzity Palackého, řidič ve vyšší rychlosti má kratší čas k reakci, brzdná dráha je delší a možnost vyhnout se kolizi menší. Při vyšší rychlosti je také vyšší spotřeba pohonných hmot, hluk a emise.

Příklad Německa je zavádějící

Nejvyšší bezpečnost na silnicích je podle odborníků v zemích, kde je povolená rychlost na dálnicích nižší – jako je Velká Británie nebo Švédsko, ve kterých mohou řidiči jezdit maximálně 110 kilometrů v hodině.

Naopak v zemích, jako je Bulharsko nebo Polsko, ve kterých je nehodovost vyšší, se ručička na tachometru může vyšplhat až ke 140 kilometrům v hodině.

"Často skloňovaný příklad Německa je podle odborníků zavádějící. Pouze na zhruba třetině dálnic je rychlost neomezená, dálnice i vozový park jsou v lepším technickém stavu, ale zejména jsou řidiči dlouhodobě vedeni k odpovědnosti a bezpečnému řízení. Navíc Německo z pohledu dopravní bezpečnosti nepatří k nejvyspělejším zemím,“ vysvětlil Šucha.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou mladí začínající řidiči, kteří často nezvládnou řízení. To může být způsobeno i tím, že v Česku není zaveden institut řidičského oprávnění na zkoušku, který by například omezil povolenou rychlost jízdy v počátcích řidičské praxe.

Zákon je také podle odborníků v rozporu s oficiální strategií Evropské unie, jejímž hlavním cílem je postupně snížit vážná zranění a úmrtí na nulu. Česko se zavázalo zvyšovat dopravní bezpečnost do roku 2020 a snížit počet usmrcených na silnicích o 50 % (v porovnání s rokem 2010).

Nesouhlasí Ťok ani Zeman

Novelu zákona o pozemních komunikacích, jejíž součástí je i zmiňované zvýšení rychlosti na 150 km/h na vybraných dálnicích, odsouhlasili poslanci na konci dubna.

I přes hladké projití ve Sněmovně bude mít patrně zákon problémy. Vysoká rychlost se nelíbí ministru dopravy Danu Ťokovi, jehož ministerstvo bude mít na starost posuzování všech navržených úseků. Navíc Miloš Zeman oznámil, že pokud zákon projde Senátem, bude ho vetovat.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy