Rusové vyrazili na Temelín z Trojského zámku

Pavel Baroch
2. 7. 2012 20:00
Nejhonosnější představení dostavby jihočeské elektrárny mělo rusko-české konsorcium
Foto: Archiv jaderné elektrárny Temelín

Praha - Pokud by se o vítězi temelínského tendru rozhodovalo podle toho, jak velkorysé bylo představení nabídky na stavbu dalších dvou reaktorů v jihočeské elektrárně, muselo by s výrazným náskokem zvítězit rusko-české konsorcium Mir 1200.

Na druhém místě by byla francouzská Areva a daleko vzadu by zůstal americký Westinghouse.

Pondělí bylo klíčovým dnem pro dostavbu Temelína. Do tohoto dne museli všichni zájemci předat společnosti ČEZ své nabídky. Podle očekávání je předložily všechny tři zmiňované firmy z USA, Francie a Rusko-Česka.

Co se dělo poté, už ovšem bylo značně odlišné. Rusko-české konsorcium si pro představení své nabídky vybralo honosný Trojský zámek v Praze, kam podle odhadu dorazilo hodně přes 100 lidí.

Francouzská Areva byla o mnoho skromnější, pozvala si skupinu novinářů na francouzskou ambasádu na Malé Straně, kde asi hodinu popisovala základní výhody svého řešení. A americký Westinghouse pouze rozeslal do redakcí tiskovou zprávu.

Hosté v Trojském zámku.
Hosté v Trojském zámku. | Foto: Ludvík Hradilek

Zvítězíme, protože pravda zvítězí

Hlavní část programu rusko-českého konsorcia se odehrála v Císařském sálu Trojského zámku, kde se u mikrofonu vystřídalo několik Rusů a Čechů.

Kromě zástupců konsorcia promluvil i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák nebo Josef Středula, předseda odborového svazu Kovo.

Největšího potlesku se ale dostalo ruskému velvyslanci Sergeji Kiseljevovi, který na závěr svého projevu přešel z ruštiny do češtiny. A jako inspirace mu posloužila česká zástava. "Zvítězíme, protože jsme spolu. Zvítězíme, protože pravda zvítězí," prohlásil Kiseljev.

Hostina v Trojském zámku.
Hostina v Trojském zámku. | Foto: Ludvík Hradilek

Tuna dokumentů ve 28 bednách

Miroslav Fiala, generální ředitel Škoda JS, která je součástí konsorcia MIR 1200, uvedl, že sdružení dovezlo ČEZ nabídkovou dokumentaci ve 28 velkých hliníkových bednách. Váha? Jedna tuna.

Vyvrcholením oficiálního programu bylo odhalení velké desky ukazující, kdo všechno by se na stavbě dvou temelínských bloků podílel. Kdo by si dal tu práci a všechny by spočítal, došel by k číslu až 350.

Mnozí ze zástupců českých firem, kterým Mir 1200 přislíbil účast na dostavbě Temelína, byli v tu chvíli v Císařském sále Trojského zámku. Těm pak byla směrována výzva na společné focení u obří tabule.

"To je takový ruský zvyk to focení," poznamenal s úsměvem jeden z účastníků.

Hosté v Trojském zámku.
Hosté v Trojském zámku. | Foto: Ludvík Hradilek

Hostina za desítky tisíc

Pak už začala neformální část odpoledne, tedy "malé" občerstvení. Ve dvou stanových přístřešcích se podával losos, pomazánky, sýry, hovězí, vepřové nebo kachna. Nechybělo ani několik druhů zákusků či lívanečky. K pití byla plzeň, džusy, ale také kvalitní bílé a červené víno.

Aleš Pospíšil z agentury Grayling, která rusko-české konsorcium zastupuje, uvedl, že pronájem a občerstvení vyšlo na desítky tisíc korun. "Až se vyhraje, bude to i s ohňostrojem," řekl Aktuálně.cz Pospíšil.

Modrý salónek na ambasádě

Mnohem skromněji pojali představení svého návrhu zástupci francouzské Arevy. Na francouzské ambasádě se pro skupinu oslovených novinářů podávala pozdní snídaně, jejíž součástí byly sendviče, šunkové rolky nebo sladké pečivo.

Skromnější akce na francouzské ambasádě.
Skromnější akce na francouzské ambasádě. | Foto: Pavel Baroch

Prostředí bylo ovšem taky honosné. Salónek byl vyzdoben modrými závěsy, sedělo se na židlích z modré kůže, i na zdobeném stropě byla modrá barva. Prostor osvětlovaly dva těžké lustry a přes celou jednu stěnu visel obrovský obraz s motivem honu.

Mezi zástupci Arevy v čele podlouhlého stolu seděl i francouzský velvyslanec Pierre Lévy.

Kdo je nejlepší? A nejtěžší?

"Vyhraje ten nejlepší, tedy Areva," prohlásil s úsměvem Thomas Epron, ředitel firmy pro Českou republiku. Dodal, že dokumentace pro ČEZ má více než 20 tisíc stran.

Westinghouse je o něco skromnější. Její dokumentace má 12 tisíc stran, do centrály ČEZ v Duhové ulici v Praze dorazila ve 14 krabicích o celkové váze 250 kilogramů.

A zajímavé je, že i Westinghouse tvrdí, že jeho nabídka je nejlepší, takže musí vyhrát on. Uvidíme za rok, kdy by se měl vyhlásit vítěz.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Povinný podíl tuzemských potravin v obchodech platit nebude, rozhodla Sněmovna na návrh Senátu. Ministr zemědělství Toman vyřazení kvót podpořil

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy