Ruská banka VTB chce půjčit Rosatomu na Temelín

Jan Němec Jan Němec, Tereza Šídlová
22. 2. 2013 19:30
Česko-ruské konsorcium MIR.1200 jednání s bankou o půjčce odmítlo
Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ruská banka VTB vyjádřila zájem podílet se na financování dostavby české Jaderné elektrárny Temelín.

Informaci přinesla ruská média s tím, že banka je připravena poskytnout úvěr ruské státní společnosti Rosatom, která se prostřednictvím svých dceřiných společností uchází v rusko-českém konsorciu MIR.1200 o stamiliardovou českou zakázku.

"Žádné jednání mezi bankou a Rosatomem o půjčce ve spojitosti s dostavbou Temelína neproběhlo. Temelínský projekt tento typ půjčky nepotřebuje," uvedl ale k informacím z ruských médií mluvčí česko-ruského konsorcia MIR.1200 Aleš Pospíšil.

Ruský ekonomický deník Kommersant v dnešním online vydání píše, že ruská banka VTB už deklarovala ochotu poskytnout Rosatomu úvěry na zahraniční stavby jaderných elektráren, a to v Turecku, ve Vietnamu a právě i v České republice.

„VTB také plánuje poskytnout v roce 2013 financování na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín v Česku," píše doslova Kommersant.

Raději státní úvěr

Ale i podle deníku byla připravenost banky VTB financovat stavby realizované státní korporací Rosatom překvapením. Financování atomových projektů s dlouhodobou návratností totiž potřebuje „levné" půjčené peníze na dlouhou dobu, které až dosud mohl poskytovat pouze stát.

Představitelé Rosatomu už několikrát uvedli, že společnost je ochotná projekt dostavby Temelína i financovat. Viceprezident Rosatom Overseas Leoš Tomíček uvedl, že možnosti jsou úvěr, ale i spoluvlastnictví elektrárny.

Podporu financování projektu ČEZu nabízí i konkurent rusko-českého konsorcia, japonsko-americký Westinghouse.

„Americká vláda se pevně zavázala k podpoře financování tohoto projektu, stejně jako japonská vláda do maximální míry, kterou umožňují pravidla OECD. Pokud by někdo nabídl více, šlo by to za hranici nastavenou OECD," uvedl začátkem února v Praze šéf společnosti Danny Roderick.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy