Ruská banka VTB chce půjčit Rosatomu na Temelín

Jan Němec Jan Němec, Tereza Šídlová
22. 2. 2013 19:30
Česko-ruské konsorcium MIR.1200 jednání s bankou o půjčce odmítlo
Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ruská banka VTB vyjádřila zájem podílet se na financování dostavby české Jaderné elektrárny Temelín.

Informaci přinesla ruská média s tím, že banka je připravena poskytnout úvěr ruské státní společnosti Rosatom, která se prostřednictvím svých dceřiných společností uchází v rusko-českém konsorciu MIR.1200 o stamiliardovou českou zakázku.

"Žádné jednání mezi bankou a Rosatomem o půjčce ve spojitosti s dostavbou Temelína neproběhlo. Temelínský projekt tento typ půjčky nepotřebuje," uvedl ale k informacím z ruských médií mluvčí česko-ruského konsorcia MIR.1200 Aleš Pospíšil.

Ruský ekonomický deník Kommersant v dnešním online vydání píše, že ruská banka VTB už deklarovala ochotu poskytnout Rosatomu úvěry na zahraniční stavby jaderných elektráren, a to v Turecku, ve Vietnamu a právě i v České republice.

„VTB také plánuje poskytnout v roce 2013 financování na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín v Česku," píše doslova Kommersant.

Raději státní úvěr

Ale i podle deníku byla připravenost banky VTB financovat stavby realizované státní korporací Rosatom překvapením. Financování atomových projektů s dlouhodobou návratností totiž potřebuje „levné" půjčené peníze na dlouhou dobu, které až dosud mohl poskytovat pouze stát.

Představitelé Rosatomu už několikrát uvedli, že společnost je ochotná projekt dostavby Temelína i financovat. Viceprezident Rosatom Overseas Leoš Tomíček uvedl, že možnosti jsou úvěr, ale i spoluvlastnictví elektrárny.

Podporu financování projektu ČEZu nabízí i konkurent rusko-českého konsorcia, japonsko-americký Westinghouse.

„Americká vláda se pevně zavázala k podpoře financování tohoto projektu, stejně jako japonská vláda do maximální míry, kterou umožňují pravidla OECD. Pokud by někdo nabídl více, šlo by to za hranici nastavenou OECD," uvedl začátkem února v Praze šéf společnosti Danny Roderick.

 

Právě se děje

Další zprávy