Rozpočet Hradu klesne o 110 milionů, průměrný plat v Zemanově kanceláři bude 47 tisíc

ČTK Domácí ČTK, Domácí
7. 11. 2018 13:14
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 389,4 milionu korun, což je zhruba o 110 milionů korun méně, než jí přidělil schválený rozpočet na letošní rok. Skončila totiž sanace v lánské oboře. Samotná prezidentská kancelář dostane o necelý milion navíc oproti letošnímu roku.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Návrhy rozpočtu těchto institucí ve středu doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Výbor tyto výdaje doporučil schválit už na jaře a vláda je zapracovala do návrhu celkového rozpočtu, který pak poslancům předložila ke schválení.

Pokles výdajů prezidentské kanceláře souvisí hlavně s ukončením investice do sanace svahů u vodní nádrže Klíčava v lánské oboře. Samotná Kancelář prezidenta by měla mít 125,2 milionu korun. Proti letošku je to nárůst o 843 600 korun. Výdaje na areál Pražského hradu a lánského zámku mají činit 231,9 milionu korun a příspěvek na lesní hospodářství v Lesní správě Lány má představovat zhruba 32 milionů.

Plánovaný průměrný plat v samotné prezidentské kanceláři by měl činit 47 312 Kč měsíčně, ve Správě Pražského hradu 27 214 korun a v Lesní správě 29 026 korun, řekl poslancům zástupce kancléře Petr Mužák.

Na plat prezidenta je vyčleněno 3,469 milionu korun, platy poslanců by si měly vyžádat 264 milionů korun a platy senátorů 105,9 milionu.

Kancléř Mynář se z jednání omluvil, je se Zemanem v Číně

Hrad chce v příštím roce investovat mimo jiné 38 milionů korun do stavebních úprav na Vikárce, v lánské oboře chce investovat do rekonstrukce cest nebo do plotu kolem obory včetně rekonstrukce bočních bran.

Kancléř Vratislav Mynář se z jednání omluvil, protože doprovází prezidenta Miloše Zemana na návštěvě Číny. To zkritizoval poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. "Mně to přijde naprosto nedůstojné, že sem (kancléř) posílá svého zástupce," prohlásil.

Výbor doporučil schválit i návrh rozpočtu sněmovny na příští rok. Měla by si pohoršit o deset milionů na zhruba 1340 milionů korun. Sněmovna v příštím roce sníží hlavně své provozní výdaje, a to o téměř 77 milionů korun. O víc než 52 milionů klesnou výdaje na odchodné poslanců, výdaje na nákup služeb mají klesnout o tři miliony.

Naproti tomu se navyšují výdaje na platy poslanců nebo na jejich náhrady. Podle platného zákona by se měly platy poslanců v příštím roce zvýšit o pětinu, sněmovna by ale mohla příští pátek schvalovat platovou novelu, která má nárůst zpomalit na desetinu. Kancléř sněmovny Jan Morávek řekl, že na schválení změny je připraven reagovat.

Sněmovna chce investovat například do kybernetické bezpečnosti, chce obnovit kotelny v ubytovacím zařízení v Nerudově ulici, nakoupit nábytek nebo obnovit vozový park. Pro doporučení schválit návrh rozpočtu sněmovny hlasovali všichni přítomní členové výboru.

Hlasy všech přítomných výbor doporučil schválit i rozpočet Senátu. Měl by mít o 4,5 milionu korun víc než letos, tedy 605,2 milionu korun. Není v něm rozpočtováno odchodné senátorů, protože příští rok není rokem volebním, takže tato položka se snížila o 12 milionů korun. Naproti tomu se v souladu s platným zákonem zvýšily předpokládané výdaje na platy senátorů a jejich náhrady. Klesnout mají výdaje na platy zaměstnanců nebo na nákup materiálu.

Výdaje rozpočtu Hradu, sněmovny a Senátu:

Kapitola skutečnost 2017 schválený rozpočet 2018 návrh rozpočtu 2019
Kancelář prezidenta republiky 439,5 mil. Kč 499,7 mil. Kč 389,372 mil. Kč
Poslanecká sněmovna 1214,9 mil. Kč 1350,2 1339,9 mil. Kč
Senát  532,293 mil. Kč 600,7 605,2 mil. Kč

zdroj: návrh státního rozpočtu na rok 2019

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy