Rozpočet Hradu klesne o 110 milionů, průměrný plat v Zemanově kanceláři bude 47 tisíc

ČTK Domácí ČTK, Domácí
7. 11. 2018 13:14
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 389,4 milionu korun, což je zhruba o 110 milionů korun méně, než jí přidělil schválený rozpočet na letošní rok. Skončila totiž sanace v lánské oboře. Samotná prezidentská kancelář dostane o necelý milion navíc oproti letošnímu roku.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Návrhy rozpočtu těchto institucí ve středu doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Výbor tyto výdaje doporučil schválit už na jaře a vláda je zapracovala do návrhu celkového rozpočtu, který pak poslancům předložila ke schválení.

Pokles výdajů prezidentské kanceláře souvisí hlavně s ukončením investice do sanace svahů u vodní nádrže Klíčava v lánské oboře. Samotná Kancelář prezidenta by měla mít 125,2 milionu korun. Proti letošku je to nárůst o 843 600 korun. Výdaje na areál Pražského hradu a lánského zámku mají činit 231,9 milionu korun a příspěvek na lesní hospodářství v Lesní správě Lány má představovat zhruba 32 milionů.

Plánovaný průměrný plat v samotné prezidentské kanceláři by měl činit 47 312 Kč měsíčně, ve Správě Pražského hradu 27 214 korun a v Lesní správě 29 026 korun, řekl poslancům zástupce kancléře Petr Mužák.

Na plat prezidenta je vyčleněno 3,469 milionu korun, platy poslanců by si měly vyžádat 264 milionů korun a platy senátorů 105,9 milionu.

Kancléř Mynář se z jednání omluvil, je se Zemanem v Číně

Hrad chce v příštím roce investovat mimo jiné 38 milionů korun do stavebních úprav na Vikárce, v lánské oboře chce investovat do rekonstrukce cest nebo do plotu kolem obory včetně rekonstrukce bočních bran.

Kancléř Vratislav Mynář se z jednání omluvil, protože doprovází prezidenta Miloše Zemana na návštěvě Číny. To zkritizoval poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. "Mně to přijde naprosto nedůstojné, že sem (kancléř) posílá svého zástupce," prohlásil.

Výbor doporučil schválit i návrh rozpočtu sněmovny na příští rok. Měla by si pohoršit o deset milionů na zhruba 1340 milionů korun. Sněmovna v příštím roce sníží hlavně své provozní výdaje, a to o téměř 77 milionů korun. O víc než 52 milionů klesnou výdaje na odchodné poslanců, výdaje na nákup služeb mají klesnout o tři miliony.

Naproti tomu se navyšují výdaje na platy poslanců nebo na jejich náhrady. Podle platného zákona by se měly platy poslanců v příštím roce zvýšit o pětinu, sněmovna by ale mohla příští pátek schvalovat platovou novelu, která má nárůst zpomalit na desetinu. Kancléř sněmovny Jan Morávek řekl, že na schválení změny je připraven reagovat.

Sněmovna chce investovat například do kybernetické bezpečnosti, chce obnovit kotelny v ubytovacím zařízení v Nerudově ulici, nakoupit nábytek nebo obnovit vozový park. Pro doporučení schválit návrh rozpočtu sněmovny hlasovali všichni přítomní členové výboru.

Hlasy všech přítomných výbor doporučil schválit i rozpočet Senátu. Měl by mít o 4,5 milionu korun víc než letos, tedy 605,2 milionu korun. Není v něm rozpočtováno odchodné senátorů, protože příští rok není rokem volebním, takže tato položka se snížila o 12 milionů korun. Naproti tomu se v souladu s platným zákonem zvýšily předpokládané výdaje na platy senátorů a jejich náhrady. Klesnout mají výdaje na platy zaměstnanců nebo na nákup materiálu.

Výdaje rozpočtu Hradu, sněmovny a Senátu:

Kapitola skutečnost 2017 schválený rozpočet 2018 návrh rozpočtu 2019
Kancelář prezidenta republiky 439,5 mil. Kč 499,7 mil. Kč 389,372 mil. Kč
Poslanecká sněmovna 1214,9 mil. Kč 1350,2 1339,9 mil. Kč
Senát  532,293 mil. Kč 600,7 605,2 mil. Kč

zdroj: návrh státního rozpočtu na rok 2019

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

před 1 hodinou

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 1 hodinou

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 1 hodinou

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

Další zprávy