Rozpočet Hradu klesne o 110 milionů, průměrný plat v Zemanově kanceláři bude 47 tisíc

ČTK Domácí ČTK, Domácí
7. 11. 2018 13:14
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok 389,4 milionu korun, což je zhruba o 110 milionů korun méně, než jí přidělil schválený rozpočet na letošní rok. Skončila totiž sanace v lánské oboře. Samotná prezidentská kancelář dostane o necelý milion navíc oproti letošnímu roku.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Návrhy rozpočtu těchto institucí ve středu doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Výbor tyto výdaje doporučil schválit už na jaře a vláda je zapracovala do návrhu celkového rozpočtu, který pak poslancům předložila ke schválení.

Pokles výdajů prezidentské kanceláře souvisí hlavně s ukončením investice do sanace svahů u vodní nádrže Klíčava v lánské oboře. Samotná Kancelář prezidenta by měla mít 125,2 milionu korun. Proti letošku je to nárůst o 843 600 korun. Výdaje na areál Pražského hradu a lánského zámku mají činit 231,9 milionu korun a příspěvek na lesní hospodářství v Lesní správě Lány má představovat zhruba 32 milionů.

Plánovaný průměrný plat v samotné prezidentské kanceláři by měl činit 47 312 Kč měsíčně, ve Správě Pražského hradu 27 214 korun a v Lesní správě 29 026 korun, řekl poslancům zástupce kancléře Petr Mužák.

Na plat prezidenta je vyčleněno 3,469 milionu korun, platy poslanců by si měly vyžádat 264 milionů korun a platy senátorů 105,9 milionu.

Kancléř Mynář se z jednání omluvil, je se Zemanem v Číně

Hrad chce v příštím roce investovat mimo jiné 38 milionů korun do stavebních úprav na Vikárce, v lánské oboře chce investovat do rekonstrukce cest nebo do plotu kolem obory včetně rekonstrukce bočních bran.

Kancléř Vratislav Mynář se z jednání omluvil, protože doprovází prezidenta Miloše Zemana na návštěvě Číny. To zkritizoval poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. "Mně to přijde naprosto nedůstojné, že sem (kancléř) posílá svého zástupce," prohlásil.

Výbor doporučil schválit i návrh rozpočtu sněmovny na příští rok. Měla by si pohoršit o deset milionů na zhruba 1340 milionů korun. Sněmovna v příštím roce sníží hlavně své provozní výdaje, a to o téměř 77 milionů korun. O víc než 52 milionů klesnou výdaje na odchodné poslanců, výdaje na nákup služeb mají klesnout o tři miliony.

Naproti tomu se navyšují výdaje na platy poslanců nebo na jejich náhrady. Podle platného zákona by se měly platy poslanců v příštím roce zvýšit o pětinu, sněmovna by ale mohla příští pátek schvalovat platovou novelu, která má nárůst zpomalit na desetinu. Kancléř sněmovny Jan Morávek řekl, že na schválení změny je připraven reagovat.

Sněmovna chce investovat například do kybernetické bezpečnosti, chce obnovit kotelny v ubytovacím zařízení v Nerudově ulici, nakoupit nábytek nebo obnovit vozový park. Pro doporučení schválit návrh rozpočtu sněmovny hlasovali všichni přítomní členové výboru.

Hlasy všech přítomných výbor doporučil schválit i rozpočet Senátu. Měl by mít o 4,5 milionu korun víc než letos, tedy 605,2 milionu korun. Není v něm rozpočtováno odchodné senátorů, protože příští rok není rokem volebním, takže tato položka se snížila o 12 milionů korun. Naproti tomu se v souladu s platným zákonem zvýšily předpokládané výdaje na platy senátorů a jejich náhrady. Klesnout mají výdaje na platy zaměstnanců nebo na nákup materiálu.

Výdaje rozpočtu Hradu, sněmovny a Senátu:

Kapitola skutečnost 2017 schválený rozpočet 2018 návrh rozpočtu 2019
Kancelář prezidenta republiky 439,5 mil. Kč 499,7 mil. Kč 389,372 mil. Kč
Poslanecká sněmovna 1214,9 mil. Kč 1350,2 1339,9 mil. Kč
Senát  532,293 mil. Kč 600,7 605,2 mil. Kč

zdroj: návrh státního rozpočtu na rok 2019

 

Právě se děje

před 30 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy