Je to náročné, ale dá se to zvládnout. Romy ke studiu často přesvědčí příběhy úspěšných spolužáků

Markéta Hronová Markéta Hronová
25. 10. 2016 10:21
Na středních školách je pořád málo romských studentů. Romové na maturitní obory často nechtějí chodit, protože se bojí, že budou jediní Romové ve škole a kolektiv je nepřijme. Druhým důvodem je finanční náročnost studia. S tou studentům pomáhá stipendijní program organizace Romea. Ze stovky přihlášených vybrali padesát studentů, kteří mají dobrý prospěch a jejich rodiny jsou v tíživé finanční situaci, a dali jim stipendium ve výši 14 tisíc korun. To jim má pomoci zaplatit dopravu do školy, učebnice či výlety.
Romský stipendista Michal Gábor
Romský stipendista Michal Gábor | Foto: Romea.cz, Jan Mihaliček

Praha – Michal Gábor studuje třetím rokem Střední průmyslovou školu v Ostravě Vítkovicích. Na přijímací zkoušky se hodně připravoval, nakonec se dostal mezi prvními. "Studium je náročné, ale když se každý den připravujete, dá se to zvládnout," říká. Rodina ho hodně podporuje, ale na všechno nestačí.

"Do Ostravy dojíždím z Bohumína. Ono se zdá, že je to asi šest minut vlakem, ale je to pět zón, takže jízdné na tři měsíce vyjde na 1200 korun. Plus strojírenské učebnice nejsou nejlevnější, jen tabulky stojí kolem tisícovky," vysvětluje, proč zažádal o stipendium od organizace Romea. Žije sám s matkou, ta pracuje jako pekařka, jeho otec je bývalý horník.

Zhruba ze stovky přihlášených Gábor společně s padesátkou dalších studentů středních škol uspěl. Vybrali ho i díky dobrým výsledkům, které byly jednou z podmínek udělení stipendia.

Na střední škole je zatím jediný Rom. Daří se mu ale přesvědčovat své okolí, že má cenu studium zkusit. "Kamarádi se často bojí na střední školu jít, že to nezvládnou a kolektiv je nepřijme. Ale když vidí, že mě spolužáci přijali dobře a studium zvládám, přesvědčí je to. Mám přátele, kteří se na školu chtějí přihlásit, můj bratranec i díky mně zvládl přijímací zkoušky a na střední škole s maturitou už studuje," popisuje, jak moc pomáhají pozitivní příklady.

Přesto zůstává v romské komunitě spíše výjimkou. "Všichni mě podporují a jsou rádi, že mi to ve škole jde. Doufám, že Romů na středních školách bude postupně přibývat," věří. I jeho povzbudila sestřenice, která už studuje na vysoké škole, kam se chce Gábor také hlásit. "Bral bych to jako nevyužitou šanci, kdybych to nezkusil," říká.

Chci být doktorka. Nebojím se toho, že jsem Romka

Další z oceněných je patnáctiletá Kateřina Drapáková, nově studentka chomutovského gymnázia. "Na základní škole jsem měla samé jedničky. Přijímacích zkoušek na gymnázium jsem se hodně bála, nakonec ale byly v pohodě," říká.

Ve třídě nebyla jediná Romka, jen ona ale měla také dobré výsledky. "Myslím, že je to dané hlavně výchovou. Naši mě odmalička vychovávali tak, že se musím dobře učit, abych nemusela pracovat rukama. Myslím, že moje generace si ještě pořádně neuvědomuje, že by se měla vzdělávat. A pak brečí, že mají špatnou práci, ale nic neudělali proto, aby mohli získat lepší," míní Drapáková.

Stipendium jí pomůže pokrýt náklady na učebnice a různé pomůcky, které si na začátku studia musí pořídit. I ji inspirovala sestřenice, která nyní studuje Vysokou školu chemicko-technologickou. Drapáková chce pokračovat studiem medicíny. "Je to můj sen od malička a jdu si za ním. Nebojím se toho, že jsem Romka," říká rozhodně.

Stipendia organizace rozdává prvním rokem, akci podporují nadace VELUX, Albatros a také jednotliví dárci, z nichž většina jsou romští podnikatelé a aktivisté. "Není to tak, že Romové zase něco dostávají, jak se mnozí snaží tvrdit. Chceme jen pomoci tomu, aby víc Romů mělo šanci získat dobré vzdělání a vymanit se třeba z kruhu chudoby, v němž se jejich rodiny potácejí několik generací," uvádí koordinátorka programu Yveta Keneti.

 

Právě se děje

Další zprávy