Roithová nechce být eurokomisařkou, doporučila Blížkovského

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2014 16:22
Nestraník Petr Blížkovský řadu let působí v ředitelství Evropské rady.
Zuzana Roithová.
Zuzana Roithová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalá europoslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová nechce kandidovat na eurokomisařku. Novinářům řekla, že nabídku své strany odmítla.

Místo sebe nabízí zkušeného bruselského úředníka Petra Blížkovského, který podle ní zhruba deset let působí jako ředitel pro ekonomickou a regionální politiku na Generálním sekretariátu Rady EU. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka to není stranický nominant KDU-ČSL, ostatní koaliční strany dál trvají na svých kandidátech.

Roithová řekla, že nezměnila svůj názor a po letech strávených v Bruselu se chce vrátit do Česka a věnovat se rodině. Evropský komisař podle ní nemá být politická funkce, a proto za sebe nabízí nestraníka.

Blížkovský by podle ní post eurokomisaře díky svým dosavadním zkušenostem dobře zastával a mohl by mít na starosti i některé z ekonomických portfolií, o která ČR usiluje.

"Velmi ráda bych doporučila naší vládě, aby se vážně zabývala i jménem Petra Blížkovského," uvedla Roithová. Připomněla, že je to druhý nejvýše postavený český úředník ve strukturách EU a velmi dobře by podle ní zastával i funkci eurokomisaře.

"Jsem přesvědčena, že by ji zastával lépe než všichni (dosud oznámení) kandidáti, a možná že i dokonce lépe než já," poznamenala Roithová, která v květnu už znovu nekandidovala do Evropského parlamentu.

Blížkovský řekl, že je připraven se postu ujmout, pokud se na něm koaliční partneři shodnou. O záležitosti zatím mluvil s Roithovou.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek uvedl, že z rozhodnutí Roithové sice není nadšen, ale je rád, že přišla s jinou variantou. O Blížkovském už Bělobrádek mluvil i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), ve středu o tom koaliční partneři budou diskutovat na jednání koaliční rady.

"Není to jméno, které by bylo stranickou nominací," zdůraznil Bělobrádek.

"Je to určitá nabídka člověka, který by mohl být řešením," dodal šéf lidovců.

Koaliční strany se dosud nedokázaly na společném kandidátovi na zástupce České republiky v Evropské komisi shodnout. ČSSD by ráda na eurokomisaře prosadila bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO zase lídra své evropské kandidátky Pavla Teličku.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy