Teplota v Doksanech dosáhla téměř 39 stupňů, rekordy padly na drtivé většině stanic

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2019 18:33
Česko má nový teplotní rekord pro měsíc červen. V Doksanech na Litoměřicku dnes meteorologové naměřili 38,9 stupně Celsia. Dosavadní maximum z roku 2000 bylo o 0,7 stupně nižší. Teplotní rekordy pro 26. červen dnes byly překonány na více než 90 procentech dlouhodobě měřicích stanic, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Kouba

Kromě Doksan se teploty dostaly přes 38 stupňů Celsia v Plzni-Bolevci. Meteorologové tam naměřili 38,1 stupně.

Přes 37 stupňů dnes bylo v Ústí nad Labem - Vaňově (37,8 stupně), na většině měřicích stanic v Praze nebo například v Teplicích mají po dnešku nový červnový rekord s hodnotou 37,2 stupně Celsia. Teplická stanice přitom měří více než sto let.

Teplotní maxima pro 26. červen dnes padla na více než 90 procentech stanic, které zaznamenávají teplotu alespoň tři desetiletí. Bylo mezi nimi i deset z celkem 11 stanic s délkou záznamů přesahujících 100 let. Kromě Teplic k nim patří například stanice v Opavě, Přerově, Táboře či na Milešovce. Jedinou "stoletou" stanicí, kde rekord odolal, byl v Bystřici pod Hostýnem.

Nový rekord pro dnešní den bude mít s největší pravděpodobností i pražské Klementinum, které zaznamenává teploty nepřetržitě od roku 1775 a kde se dnes odpoledne pohybovala rtuť teploměru kolem 36 stupňů, zatímco dosavadní maximum bylo 35,6 stupně Celsia. Hodnotu ale budou meteorologové ještě upřesňovat, řekla ČTK Jana Hujslová z ČHMÚ.

Absolutně nejvyšší teplota v Česku, která má hodnotu 40,4 stupně Celsia, byla naměřena 20. srpna 2012 v Dobřichovicích u Prahy. Jen o dvě desetiny stupně chladněji bylo koncem července 1983 v pražské Uhříněvsi.

Foto: ČHMÚ

Foto: ČHMÚ

Foto: ČHMÚ
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy