Rath a další čeští politici. Kdo všechno stanul před soudem

Rath a další čeští politici. Kdo všechno stanul před soudem
Ivo Svoboda (ČSSD): Ministr financí ve vládě Miloše Zemana byl obviněn z podvodu a zvýhodňování věřitele v kauze vytunelování firmy Liberta. V roce 2004 byl odsouzen na 5 let. Jako první a zatím poslední bývalý člen vlády byl poslán za mříže, kde si odseděl 3 roky. Spolu se svobodou byla obviněna i jeho poradkyně Barbora Snopková.
Jiří Lajtoch (ČSSD): Zatím nepravomocně byl odsouzený bývalý primátor Přerova a senátor za ČSSD Jiří Lajtoch. Za manipulaci s městskými zakázkami dostal loni na podzim podmíněný trest. Spolu s ním i další představitelé Přerova. Případ ale ještě bude posuzovat odvolací soud.
Karel Březina (ČSSD): Bývalý ministr bez portfeje vlády Miloše Zemana a pražský zastupitel za ČSSD byl obviněn a souzen pro podvod. Toho se měl dopustit tím, když pobíral odměny za členství v dozorčí radě pražského dopravního podniku. V dozorčí radě totiž sedět nesměl, protože současně působil totiž také v dozorčí radě krachující firmy Porcela Plus. Městský soud loni Březinovi potvrdil roční podmínku. Politik chce podat ještě dovolání k Nejvyššímu soudu.
David Rath (ČSSD): Exministra zdravotnictví zadržela v polovině května 2012 policie s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Rath měl jako středočeský hejtman dostat úplatky i za zasahování do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Dohromady si podle policie řekl o více než 22 milionů korun, přičemž údajně převzal přes 16 milionů. Státní zastupitelství v kauze obvinilo z manipulací s veřejnými zakázkami v kraji dalších deset lidí. Obžaloba byla podána začátkem dubna 2013, rozsudek nad Rathem vynesl soud ve čtvrtek 23. července 2015. Ratha poslal - zatím nepravomocně - na 8,5 roku do vězení. Zároveň nařídil propadnutí celkem 23 milionů korun.
Foto: ČTK
Marie Bastlová
Aktualizováno 25. 7. 2015 7:22
Případy, kdy čeští politici stanuli před soudem jako obžalovaní, si můžete prohlédnout v galerii.

Praha - Soud potrestal bývalého ministra zdravotnictví a středočeského exhejtmana Davida Ratha osmapůlletým vězením za korupci. Rath ale není jediným vrcholným politikem, jenž před soudem stál v roli obžalovaného.

Kromě Ratha byl souzen i exministr obrany a vicepremiér Fischerovy úřednické vlády za ODS Martin Barták, bývalý ministr dopravy z Věcí veřejných Vít Bárta nebo pražský zastupitel a ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana Karel Březina (ČSSD).

Kdo je Lenka Bradáčová, žena, která dostala bývalého hejtmana Davida Ratha za mříže? Jaký je aktuální stav dalších politických kauz? Čtěte v pátek 24. 7. ve speciálu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Další zprávy