První pár USA v Praze: Nejlepší snímky jejich 23 hodin

Vojtěch Marek Simona Holecová, Vojtěch Marek
5. 4. 2009 23:36
Podívejte se, jak návštěva vypadala v hledáčku objektivů

Praha - Barack Obama a jeho žena Michelle znovu potvrdili, že na seznamu světových celebrit se nacházejí na nejvyšších příčkách. Přinejmenším soudě podle obřího zájmu televizních kamer a objektivů, které se snažily dělat jim stín na každém kroku, který učinili po pražské dlažbě.

Podle informací Aktuálně.cz se jen na Obamův projev na Hradčanském náměstí chtělo akreditovat úctyhodných 800 novinářů; velvyslanectví USA přitom mohlo zajistit místo "jen" pro 350 z nich.

Ať už CNN, nebo BBC, všichni pak po celou dobu řešili nejen to, co Obama řekl, ale co měla na sobě jeho manželka, jak se tvářil francouzský prezident Nicolas Sarkozy - či jak se v Praze protestovalo proti radaru.

Projděte si návštěvu Baracka Obamy a jeho manželky v galeriích, které pro vás připravili redaktoři Aktuálně.cz, agentura Reuters a zejména fotografové Aktuálně.cz Ondřej Besperát a Ludvík Hradilek.

Výběr nejlepších snímů:
Jak se Obama s manželkou Michelle prohnali Prahou
Hlídán bodyguardy, zdraví se Obama s Pražany, kteří si přivstali kvůli jeho projevu.
Hlídán bodyguardy, zdraví se Obama s Pražany, kteří si přivstali kvůli jeho projevu. | Foto: Ondřej Besperát
Barack Obama se v Praze setkal s bývalým prezidentem Václavem Havlem.
Barack Obama se v Praze setkal s bývalým prezidentem Václavem Havlem. | Foto: Ondřej Besperát
Air Force One se šesti koupelnami opouští ruzyňské letiště.
Air Force One se šesti koupelnami opouští ruzyňské letiště. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek
Fotogalerie:
Obamova první dáma v katedrále a na procházce Prahou
Michelle Obamová si během programu jejího manžela prohlížela Prahu. Navštívila Židovské město a Svatovítskou katedrálu.
Michelle Obamová si během programu jejího manžela prohlížela Prahu. Navštívila Židovské město a Svatovítskou katedrálu. | Foto: Reuters
Na prohlídce židovského hřbitova.
Na prohlídce židovského hřbitova. | Foto: Reuters
Fotogalerie:
Když do Kongresového centra přijel Obama, Merkelová i Sarkozy
Nicolas Sarkozy a Silvio Berlusconi se zdraví na summitu EU-USA v Kongresovém paláci.
Nicolas Sarkozy a Silvio Berlusconi se zdraví na summitu EU-USA v Kongresovém paláci. | Foto: Reuters
Španělský premiér Jose Luis Rodriguez Zapatero a Barack Obama.
Španělský premiér Jose Luis Rodriguez Zapatero a Barack Obama. | Foto: Reuters
Skupinová fotka participantů summitu v Kongresovém paláci, kam Obama dorazil po projevu na Hradčanském náměstí.
Skupinová fotka participantů summitu v Kongresovém paláci, kam Obama dorazil po projevu na Hradčanském náměstí. | Foto: Reuters
Fotogalerie:
Jak se v Praze demonstrovalo - za planetu a proti radaru
Policie spolu s demonstranty blokuje jediný vstup do metra na Vyšehradě.
Policie spolu s demonstranty blokuje jediný vstup do metra na Vyšehradě. | Foto: Ludvík Hradilek
Demonstrace proti radaru nedaleko Hradčanského náměstí, kde se bude konat projev Baracka Obamy.
Demonstrace proti radaru nedaleko Hradčanského náměstí, kde se bude konat projev Baracka Obamy. | Foto: Ludvík Hradilek
Aktivisté v maskách Baracka Obamy, Angely Merkelové, Nicolase Sarkozyho a Gordona Browna pózují před hodinami, které odpočítávají zbývající čas do prosincové konference OSN v Kodani, který se bude zabývat změnami klimatu.
Aktivisté v maskách Baracka Obamy, Angely Merkelové, Nicolase Sarkozyho a Gordona Browna pózují před hodinami, které odpočítávají zbývající čas do prosincové konference OSN v Kodani, který se bude zabývat změnami klimatu. | Foto: Veronika Skálová
Fotogalerie:
Vlaječky, skandování, euforie. Barack Obama na Hradě obrazem
Hradčanské náměstí k prasknutí.
Hradčanské náměstí k prasknutí. | Foto: Ondřej Besperát
Foto: Ondřej Besperát
Dav potřásá rukou s Barackem Obamou.
Dav potřásá rukou s Barackem Obamou. | Foto: Reuters
Fotogalerie:
Jak se na Hradčanském náměstí v neděli čekalo na americkou superstar
Na Hradčanském náměstí se myslelo na všechno
Na Hradčanském náměstí se myslelo na všechno | Foto: Pavel Baroch
Čekání na Obamu
Čekání na Obamu | Foto: Pavel Baroch
Tisíce lidí se na Hradčanské náměstí na Obamův projev nakonec nedostaly
Tisíce lidí se na Hradčanské náměstí na Obamův projev nakonec nedostaly | Foto: Pavel Baroch
Fotogalerie:
Sobota 4. 4. Barack Obama přiletěl do Prahy. Mával a zmizel v hotelu
Barack a Michelle Obamovi sestupují po schůdcích ze speciálu Air Force One, který právě přistál na ruzyňském letišti.
Barack a Michelle Obamovi sestupují po schůdcích ze speciálu Air Force One, který právě přistál na ruzyňském letišti. | Foto: Ludvík Hradilek
Prezidenti Obama a Klaus na cestě od Air Force One k opancéřované limuzíně. V pozadí první dámy USA a ČR.
Prezidenti Obama a Klaus na cestě od Air Force One k opancéřované limuzíně. V pozadí první dámy USA a ČR. | Foto: Ludvík Hradilek
Foto: Jiří Kropáček
Fotogalerie:
Exkluzivní snímky, jak do Prahy přiletěl Cadillac One
Foto: Ludvík Hradilek
Foto: Václav Hlinovský
Kontrola motoru.
Kontrola motoru. | Foto: Václav Hlinovský
Fotogalerie:
Jak se Praha připravovala před příletem Baracka Obamy
Z výhledu na Prahu zbudou minimrakodrapy zahalené v jarním smogu
Z výhledu na Prahu zbudou minimrakodrapy zahalené v jarním smogu | Foto: Ludvík Hradilek
Staví se několik tribun
Staví se několik tribun | Foto: Ludvík Hradilek
Čest Evropy bude zachraňovat vlajka na arcibiskupském paláci
Čest Evropy bude zachraňovat vlajka na arcibiskupském paláci | Foto: Ludvík Hradilek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy