Provoz výzkumných institucí i materiál na výzkumy by mohl dotovat stát, odhlasovala sněmovna

ČTK ČTK
22. 2. 2017 19:20
Poslanecká sněmovna schválila novelu, která umožňuje dotovat provoz výzkumných institucí nebo materiálových nákladů. Zákon má vyřešit případy, kdy je možné poskytnout dotaci na konkrétní projekty, nikoli však na provoz instituce, která se výzkumem zabývá, ani materiály, které se pro výzkum používají. Za novelou stojí také Česká konference rektorů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Enantis

Praha - Sněmovna schválila poslaneckou novelu, která by například umožnila dotovat i provoz výzkumných institucí nebo materiálové náklady. Rozhodla o tom ve středu už v prvním kole projednávání navzdory zamítavému stanovisku vlády. Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) poté svou konkurenční verzi novely stáhl.

Bělobrádek označil poslaneckou předlohu za nadbytečnou vzhledem k tomu, že by místo ní bylo možné v Česku použít předpisy Evropské unie. Uznal ale, že o přijetí novely, kterou nyní dostane k projednání Senát, stojí vysoké školy včetně České konference rektorů.

Novela má podle skupiny poslanců ze všech frakcí vyjma Bělobrádkových lidovců, kteří nakonec pro předlohu také hlasovali, zabránit paralyzování systému financování výzkumu a vývoje v důsledku loni přijatých změn zákona. Má vyřešit stav, kdy je možné poskytnout dotaci jen na projekty, nikoli na provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají. Předloha se zabývá také takzvanými materiálovými náklady, aby si například chemik z grantu mohl koupit potřebnou chemikálii, uvedl za předkladatele poslanec TOP 09 František Vácha.

Změny by se dotkly podle předlohy rovněž možnosti hrazení různých investic, například nákupu přístrojů a pořízení budov. Peněžitá podpora je totiž nyní podle autorů omezena na hodnotu odpisů po dobu trvání výzkumného projektu, ač celková doba odepisování může být i násobně delší. Není možné tedy získat celou pořizovací cenu, tvrdí předkladatelé.

Podobně Bělobrádkova novela měla umožnit jednoznačně dotovat provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají, nejen konkrétní projekty. Řešila také financování pořizovací ceny investice, která by sloužila k výzkumu, a dalších provozních nákladů, zejména různého materiálu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech.

 

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy