Provoz výzkumných institucí i materiál na výzkumy by mohl dotovat stát, odhlasovala sněmovna

ČTK ČTK
22. 2. 2017 19:20
Poslanecká sněmovna schválila novelu, která umožňuje dotovat provoz výzkumných institucí nebo materiálových nákladů. Zákon má vyřešit případy, kdy je možné poskytnout dotaci na konkrétní projekty, nikoli však na provoz instituce, která se výzkumem zabývá, ani materiály, které se pro výzkum používají. Za novelou stojí také Česká konference rektorů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Enantis

Praha - Sněmovna schválila poslaneckou novelu, která by například umožnila dotovat i provoz výzkumných institucí nebo materiálové náklady. Rozhodla o tom ve středu už v prvním kole projednávání navzdory zamítavému stanovisku vlády. Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) poté svou konkurenční verzi novely stáhl.

Bělobrádek označil poslaneckou předlohu za nadbytečnou vzhledem k tomu, že by místo ní bylo možné v Česku použít předpisy Evropské unie. Uznal ale, že o přijetí novely, kterou nyní dostane k projednání Senát, stojí vysoké školy včetně České konference rektorů.

Novela má podle skupiny poslanců ze všech frakcí vyjma Bělobrádkových lidovců, kteří nakonec pro předlohu také hlasovali, zabránit paralyzování systému financování výzkumu a vývoje v důsledku loni přijatých změn zákona. Má vyřešit stav, kdy je možné poskytnout dotaci jen na projekty, nikoli na provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají. Předloha se zabývá také takzvanými materiálovými náklady, aby si například chemik z grantu mohl koupit potřebnou chemikálii, uvedl za předkladatele poslanec TOP 09 František Vácha.

Změny by se dotkly podle předlohy rovněž možnosti hrazení různých investic, například nákupu přístrojů a pořízení budov. Peněžitá podpora je totiž nyní podle autorů omezena na hodnotu odpisů po dobu trvání výzkumného projektu, ač celková doba odepisování může být i násobně delší. Není možné tedy získat celou pořizovací cenu, tvrdí předkladatelé.

Podobně Bělobrádkova novela měla umožnit jednoznačně dotovat provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají, nejen konkrétní projekty. Řešila také financování pořizovací ceny investice, která by sloužila k výzkumu, a dalších provozních nákladů, zejména různého materiálu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy