Provize z jízdenek Rittigovi nešly, tvrdí podnikatel

Domácí Domácí
6. 1. 2014 12:54
Obviněný spolumajitel papírny Neograph popírá Rittigovo zapojení v zakázce.
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatel Jan Janků, obviněný v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP), tvrdí, že sedmnáctihaléřová provize, kterou papírna Neograph odváděla na karibské konto společnosti Cokeville Assets, byla běžnou provizí a peníze nebyly určeny lobbistovi Ivo Rittigovi.

Janků, který je spolumajitelem a předsedou představenstva Neographu, to uvedl v pondělním rozhovoru pro Lidovky.cz.

Podle něj bylo 17 haléřů z jízdenky běžnou provizí za zakázku, kterou firmě v roce 2007 zprostředkoval Peter Kmeť, šéf firmy Cokeville Assets a obchodní partner Rittiga. "Zprostředkovatel mi dohodí byznys, já mu za to platím naprosto transparentně provizi, to je naprosto běžné," řekl pro Lidovky.cz Janků.

Podnikateli nebylo divné, že Kmeťova firma měla sídlo na Panenských ostrovech. "Společnost Neograph ale uzavřela smlouvu s českou organizační složkou, která podléhá českým daňovým a jiným předpisům, to je podstatné," uvedl.

Manipulace nebyla možná

V rozhovoru také řekl, že smlouva byla uzavřena s Kmeťem a další manipulaci s provizí nemohl ovlivnit. Podle jeho společníka, Vladimíra Sitta mladšího, se však Janků před uzavřením kontraktu sešel s člověkem od Ivo Rittiga. "To vůbec nevím, nic takového se nestalo," popřel Janků. Svou známost s lobbistou však přiznal.

Obviněný podnikatel také uvedl, že oba jeho společníci, Sitta starší i mladší, za jeho zády zakládali firmy, kterými vyváděli peníze na své účty.

"Sitta mladší fiktivními fakturami vyváděl provize vysoko nad 10 procent. Sitta starší si zase vedle založil firmu Nanograph s identickým předmětem podnikání. Ukradl databázi klientů, výrobní postupy, bral si od nás zaměstnance, suroviny, náhradní díly," vypočítal Janků, který na ně podal trestní oznámení.

Policie obvinila pět lidí

Protikorupční policie obvinila v polovině října celkem pět lidí v kauze předraženého tisku papírových lístků a vývoje SMS jízdenek pro pražskou MHD.

Mezi nimi je bývalý ředitel DPP Martin Dvořák, předseda představenstva tiskárny Neograph Jan Janků, obchodní partner kontroverzního lobbisty Ivo Rittiga Peter Kmeť a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika.

"Jeden obviněný je důvodně podezřelý z trestných činů pletichy při veřejné soutěži a porušování povinnosti při správě cizího majetku, tři obvinění jsou důvodně podezřelí z trestných činů pletichy při veřejné soutěži ve formě pomoci a porušování povinnosti při správě cizího majetku ve formě pomoci a dva z obviněných jsou důvodně podezřelí z přečinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky," uvedl k obviněním státní zástupce Adam Borgula.

Papírové jízdenky dopravnímu podniku dodávala právě firma Neograph. Z každého lístku ale odváděla 17 haléřů společnosti Cokeville Assets se sídlem na Panenských ostrovech.

Nadační fond proti korupci Karla Janečka uvedl, že peníze končily u Iva Rittiga. Zástupci fondu totiž tvrdí, že mají důkazy o tom, že mezi společností Cokeville Assets a Rittigem existuje konzultační a poradenská smlouva.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 53 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy