Policie zasahovala v ČEZ kvůli Severomoravské energetice

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 3. 2014 19:39
Policie chtěla získat materiály ohledně podezřelé obchodní transakce firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Protikorupční policie v pátek zasahovala v budově firmy ČEZ.

Vyžádala si dokumenty spojené s údajným vytěsněním minoritních akcionářů v distribuční společnosti Severomoravská energetika. "Jde o podezření, zda firma ČEZ nemohla být poškozena," sdělil v pátek mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Detektivové prý chtěli materiály ohledně jedné z obchodních transakcí, při níž mohlo dojít k vyvádění peněz z této firmy.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák odpoledne na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že policie firmu požádala o součinnost a vydání dokladů. Důvodem podle něj byla transakce, jež se týkala dohody o narovnání s minoritními akcionáři, kteří rozporovali výši plnění při odkupu akcií SME, kterou ČEZ ovládal.

Podle informací Respektu jde o případ, kdy ČEZ vykupoval minoritní akcie v bývalé Severomoravské energetice, kterou ovládl v roce 2007. Někteří lidé z vedení ČEZ údajně zvýšením výkupní ceny akcií poškodili mateřskou firmu o 300 milionů korun.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej Aktuálně.cz ale odmítl sdělit jakékoliv podrobnosti.

"V tuto chvíli se nebudeme vůbec vyjadřovat. Nechceme zásah potvrdit ani vyvrátit," řekl Ibehej.

Podle serveru Lidovky.cz však akci potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž podřízení mají případ na starosti.

"Nejde o razii. Žádali jsme o vydání některých písemných dokumentů, které potřebujeme. Bližší skutkové záležitosti však nebudeme uvádět," sdělila serveru Bradáčová.

ČEZ se v minulosti stal předmětem zájmu protikorupční policie v souvislosti s koupí solární elektrárny od firmy Amun.Re. ČT nedávno informovala, že tři ze čtyř největších solárních elektráren skupiny ČEZ detektivové prověřují.

Jde o ty v Ralsku, Mimoni a Vranovské Vsi. Policie zkoumá podezření, že získaly povolení k výrobě podvodem a vysoké státní dotace na sluneční elektřinu pobírají neprávem. ČEZ podezření odmítá.

V ČEZu loni v prosinci kvůli solárním elektrárnám zasahoval také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Podle informací České televize zabavil některé materiály týkající se elektráren.

Zásahem ÚOOZ se v prosinci zabývala dozorčí rada firmy. Pochybení nezjistila. Podle místopředsedy rady Václava Pačese policie vyšetřuje, zda někteří dodavatelé solárních elektráren ČEZ nepoškodili, tedy jestli energetická společnost nezaplatila větší cenu, než kolik dílo stálo.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni meziročně snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.

Policie zasahovala v ČEZu už loni v prosinci. Detektivové si tehdy vyžádali dokumenty týkající se některých solárních elektráren.

Menší minoritní akcionáři SME vedli s ČEZ od roku 2006 soud, koncem loňského roku ale uzavřeli mimosoudní dohodu a ČEZ jim vyplatil 349 milionů korun, tedy řádově víc než původně zamýšlel. Pokud by totiž ve věci rozhodl soud a malí akcionáři vyhráli, vznikl by nárok také pro EDF, která v té době držela 94 procent z celého minoritního podílu v SME. ČEZ by tak francouzské firmě musel vyplatit zhruba 700 milionů korun, které ale dohodou zachránil, uvedl Novák.

"Soudní spor skončil, žaloby byly staženy," řekl Novák. Podmínkou výplaty plnění bylo zastavení soudního řízení, peníze byly vyplaceny z notářské úschovy, doplnil manažer právního útvaru ČEZ Juraj Szabó.

 

Právě se děje

Další zprávy