Případ údajného udání židovky v Lidicích posoudí experti, oznámil Stehlík

ČTK ČTK
23. 6. 2020 15:14
Experti na historii mají nezávisle posoudit případ údajného udání v Lidicích několik dní před vyhlazením obce v roce 1942. Iniciátorem práce odborníků je ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Podle něj postupně ryze odborná argumentace přerostla v mediální a politickou kauzu.
Památník 82 zavražděným lidickým dětem.
Památník 82 zavražděným lidickým dětem. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Pořad Reportéři České televize loni informoval o případu, kdy matka jednoho z přeživších lidických dětí údajně udala četníkům svou židovskou podnájemnici Štěpánku Mikešovou.

Reportáž vycházela z bádání historika z Historického ústavu Akademie věd Vojtěcha Kyncla. Židovku Štěpánku Mikešovou v roce 1942 nacisté zavraždili v Osvětimi.

Stehlík již dříve novinářům řekl, že reportáž byla jednak nešťastně načasovaná na výročí lidické tragédie a navíc podle něj existovala stanoviska jiných historiků, kteří existenci dokumentu dokládajícího udání zpochybňovala.

Tehdejší ředitelka Památníku Lidice Lehmannová v reportáži hovořila. Někteří lidičtí pamětníci ji pak kritizovali.

Obvinění z toho, že by překrucovala fakta nebo nectila památku přeživších, Lehmannová odmítla, ale v lednu rezignovala. Později podala výpověď i část vedoucích a odborných pracovníků. Novým ředitelem památníku se stal vojenský historik Stehlík.

"Chci, aby se celý případ opět vrátil tam, kam patří, tedy na pole práce akademické a historické obce. Proto jsem se rozhodl bezodkladně oslovit odborná historická pracoviště v České republice i v zahraničí s žádostí o nominaci expertů do vědeckého týmu, který vše nezávisle posoudí," uvedl Stehlík. Dodal, že posudek vypracovaný experty, včetně všech shromážděných dobových dokumentů, Památník Lidice v plném rozsahu zveřejní.

Z příběhu Lidic vypadla jedna postava, která by byla problematická, protože by nezapadala do vytvořeného symbolu krásné a čisté obce, míní historik. | Video: Daniela Drtinová

Z pěti set obyvatel přežilo jen 160

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce v červnu 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích nacisté 10. června zastřelili 173 mužů, 16. června v Praze-Kobylisích dalších 26 obyvatel Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí.

Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. V Památníku Lidice je od února deska, která Štěpánku Mikešovou připomíná.

Video: Lidice jsou přibíjeny na pranýř, přístup některých médií mě fascinoval, říká Stehlík

Je to fatální selhání, historik nemůže vzít kus papíru s razítkem a říkat, že je to pravda, říká nový šéf Památníku Lidice Eduard Stehlík. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy