Princ Edward zavítal na zkoušku hry o svém dědečkovi

ČTK ČTK
13. 3. 2013 13:56
Princ rovněž předal certifikáty českým studentům, kteří absolvovali program jeho nadace
Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Princ Edward v Černínském paláci v Praze předal certifikáty 35 českým studentům, kteří úspěšně absolvovali program nadace Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu.

Slavnostní ceremoniál byl jedním z hlavních důvodů, proč nejmladší syn královny Alžběty II. do České republiky zavítal. Princ Edward přijal pozvání právě od nadace vévody z Edinburghu, jejímž je předsedou.

Do Prahy přiletěl se svou manželkou Sophií, hraběnkou z Wessexu, v úterý odpoledne. Ještě týž den se na Pražském hradě setkali s prezidentem Milošem Zemanem a jeho manželkou Ivanou.

"Gratuluji vám všem. Jsem hrdý na to, čeho jste dosáhli, na zážitky a zkušenosti, které jste získali... Možná si to zatím ještě neuvědomujete, ale později v průběhu života, až se budete vypořádávat s dalšími příležitostmi, vám tato zkušenost dodá větší pocit jistoty," řekl studentům princ Edward. Apeloval přitom také na rodiče a učitele, aby mladé lidi v podobných aktivitách podporovali.

Více než třicítka studentů ve věku 14 až 24 let z celé republiky se zaměřovala nejen na studium jazyků, ale i na dobrovolnictví v domovech seniorů a na dětských a kulturních akcích. Většina z nich se také věnuje sportu, někteří vynikají ve hře na nástroj nebo rádi cestují. Vzdělávací program se dělí do tří úrovní obtížnosti - bronzové, stříbrné a zlaté.

Student: Trpěl jsem nízkým sebevědomím. A pak jsem zjistil, že mám talent

Jedním z oceněných byl i devatenáctiletý student Petr Kolařík, který pochází z malé vsi nedaleko Holešova. Díky zkušenostem, které v programu získal, začal studovat tři jazyky na univerzitě v jihoanglickém Southamptonu. Splnil si podle svých slov velký sen.

"Já jsem trpěl strašně nízkým sebevědomím i vlivem okolí, které mi neustále připomínalo, že na to nemám. Ovšem po půl roce v programu jsem si začal všímat toho, že vlastně se něco objevuje, že možná mám talent," prozradil Kolařík.

Díky programu prý získal i mnoho přátel. Do vzdělávacího programu britské nadace se zapojil díky svým aktivitám v dobrovolnickém středisku. Zlepšil si angličtinu, zaměřil se na dobrovolnictví i v dalších zemí Evropské unie.

Program založil v roce 1956 manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, od té doby se do něj zapojilo přes osm milionů mladých lidí z více než 140 zemí. Loni se ho v Česku zúčastnily dvě stovky studentů. Podle nadace může certifikát pomoci při přijímacím řízení na vysoké školy v Česku i ve Velké Británii. V tuzemsku funguje od roku 1994.

Hraběnka Sophie dopoledne zamířila na návštěvu česko-britského Domova Sue Ryder pro seniory.

Princ Edward dorazil i na Palmovku

Nejmladší syn britské královny Alžběty II. princ Edward následně zavítal v doprovodu své manželky Sophie do pražského Divadla pod Palmovkou. Zhlédl část zkoušky inscenace Králova řeč, kterou právě připravuje režisér Petr Kracik s hostujícím Martinem Stránským v hlavní roli. Je příběhem Edwardova dědečka, anglického krále Jiřího VI., premiéru bude mít 19. dubna.

Hra Davida Seidlera vznikla podle tajných deníků britského královského logopeda, který řešil králův problém; panovník totiž silně zadrhával. Proslavil ji stejnojmenný oscarový film s Colinem Firthem v hlavní roli.

Hra Králova řeč začala vznikat už v 80. letech. Protože však logopedovy vzpomínky dotýkající se jednoho z nejcitlivějších momentů moderních britských dějin nesměly na základě přísného zákazu Alžběty, vdovy po Jiřím VI., vyjít knižně, mohla být dokončena až po roce 2002, kdy zemřela.

V centru příběhu je britský král, který právě nastoupil na trůn. Jeho problémy s koktáním stejně jako jeho nesmělost a psychická zranitelnost tehdy ohrožovaly budoucnost země, jež se nacházela na prahu druhé světové války a naléhavě potřebovala v čele silnou osobnost.

 

Právě se děje

před 19 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy