Princ Edward zavítal na zkoušku hry o svém dědečkovi

ČTK ČTK
13. 3. 2013 13:56
Princ rovněž předal certifikáty českým studentům, kteří absolvovali program jeho nadace
Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Princ Edward v Černínském paláci v Praze předal certifikáty 35 českým studentům, kteří úspěšně absolvovali program nadace Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu.

Slavnostní ceremoniál byl jedním z hlavních důvodů, proč nejmladší syn královny Alžběty II. do České republiky zavítal. Princ Edward přijal pozvání právě od nadace vévody z Edinburghu, jejímž je předsedou.

Do Prahy přiletěl se svou manželkou Sophií, hraběnkou z Wessexu, v úterý odpoledne. Ještě týž den se na Pražském hradě setkali s prezidentem Milošem Zemanem a jeho manželkou Ivanou.

"Gratuluji vám všem. Jsem hrdý na to, čeho jste dosáhli, na zážitky a zkušenosti, které jste získali... Možná si to zatím ještě neuvědomujete, ale později v průběhu života, až se budete vypořádávat s dalšími příležitostmi, vám tato zkušenost dodá větší pocit jistoty," řekl studentům princ Edward. Apeloval přitom také na rodiče a učitele, aby mladé lidi v podobných aktivitách podporovali.

Více než třicítka studentů ve věku 14 až 24 let z celé republiky se zaměřovala nejen na studium jazyků, ale i na dobrovolnictví v domovech seniorů a na dětských a kulturních akcích. Většina z nich se také věnuje sportu, někteří vynikají ve hře na nástroj nebo rádi cestují. Vzdělávací program se dělí do tří úrovní obtížnosti - bronzové, stříbrné a zlaté.

Student: Trpěl jsem nízkým sebevědomím. A pak jsem zjistil, že mám talent

Jedním z oceněných byl i devatenáctiletý student Petr Kolařík, který pochází z malé vsi nedaleko Holešova. Díky zkušenostem, které v programu získal, začal studovat tři jazyky na univerzitě v jihoanglickém Southamptonu. Splnil si podle svých slov velký sen.

"Já jsem trpěl strašně nízkým sebevědomím i vlivem okolí, které mi neustále připomínalo, že na to nemám. Ovšem po půl roce v programu jsem si začal všímat toho, že vlastně se něco objevuje, že možná mám talent," prozradil Kolařík.

Díky programu prý získal i mnoho přátel. Do vzdělávacího programu britské nadace se zapojil díky svým aktivitám v dobrovolnickém středisku. Zlepšil si angličtinu, zaměřil se na dobrovolnictví i v dalších zemí Evropské unie.

Program založil v roce 1956 manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, od té doby se do něj zapojilo přes osm milionů mladých lidí z více než 140 zemí. Loni se ho v Česku zúčastnily dvě stovky studentů. Podle nadace může certifikát pomoci při přijímacím řízení na vysoké školy v Česku i ve Velké Británii. V tuzemsku funguje od roku 1994.

Hraběnka Sophie dopoledne zamířila na návštěvu česko-britského Domova Sue Ryder pro seniory.

Princ Edward dorazil i na Palmovku

Nejmladší syn britské královny Alžběty II. princ Edward následně zavítal v doprovodu své manželky Sophie do pražského Divadla pod Palmovkou. Zhlédl část zkoušky inscenace Králova řeč, kterou právě připravuje režisér Petr Kracik s hostujícím Martinem Stránským v hlavní roli. Je příběhem Edwardova dědečka, anglického krále Jiřího VI., premiéru bude mít 19. dubna.

Hra Davida Seidlera vznikla podle tajných deníků britského královského logopeda, který řešil králův problém; panovník totiž silně zadrhával. Proslavil ji stejnojmenný oscarový film s Colinem Firthem v hlavní roli.

Hra Králova řeč začala vznikat už v 80. letech. Protože však logopedovy vzpomínky dotýkající se jednoho z nejcitlivějších momentů moderních britských dějin nesměly na základě přísného zákazu Alžběty, vdovy po Jiřím VI., vyjít knižně, mohla být dokončena až po roce 2002, kdy zemřela.

V centru příběhu je britský král, který právě nastoupil na trůn. Jeho problémy s koktáním stejně jako jeho nesmělost a psychická zranitelnost tehdy ohrožovaly budoucnost země, jež se nacházela na prahu druhé světové války a naléhavě potřebovala v čele silnou osobnost.

 

Právě se děje

Další zprávy