Princ Edward je v Praze, Zeman má premiéru

ČTK ČTK
12. 3. 2013 17:34
Miloš Zeman přivítá první oficiální zahraniční návštěvu v roli prezidenta
Princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II.
Princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II. | Foto: Reuters

Praha - Princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II., v úterý odpoledne přiletěl se svou manželkou Sophií na třídenní návštěvu Prahy.

V 16:00 se na Pražském hradě setká s prezidentem Milošem Zemanem. Pro novou hlavu státu bude první oficiální zahraniční návštěvou.

Hrabě a hraběnka z Wessexu zavítali do české metropole na pozvání české pobočky nadace Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu a britského velvyslanectví v Praze.

Plánují navštívit některé vzdělávací a sociální instituce i zhlédnout prezentaci české kultury a britské módy. Edward je v Česku již potřetí. Naposledy to bylo v červenci roku 2005.

Jednou z hlavních částí princova programu je středeční předávání certifikátů Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu talentovaným mladým lidem.

Funkci předsedy princ převzal po svém otci, který nadaci založil. Pod svoji správou má v současnosti 140 účastnících se zemí z celého světa.


Edward navštíví zkoušku Královy řeči, hry o svém dědečkovi

Ve středu se pár z královské rodiny chystá také do Divadla pod Palmovkou, kde zhlédne část zkoušky hry o králi Jiřím VI., Edwardově dědečkovi, známé z oscarového filmu Králova řeč.

Hraběnka Sophie navštíví česko-britský Domov Sue Ryder pro seniory, jehož založení bylo přímo inspirováno stejnojmennou britskou baronkou aktivní po celý život v charitě.

Pár čeká také setkání s handicapovanými dětmi v Jedličkově ústavu a vysazení jedličky na počest stoletého výročí ústavu.

Princ Edward je čtvrtým dítětem a třetím synem královny Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa.

Narodil se 10. března 1964 a je sedmým v pořadí na královský trůn. S princeznou Sophií má dvě děti.

Zeman se prezidentského úřadu ujal v pátek, o den dříve skončil po deseti letech ve funkci prezidenta jeho předchůdce Václav Klaus.

V pondělí nový prezident zahájil na Hradě svůj první pracovní týden. V doprovodu manželky Ivany se setkal s téměř sto padesáti velvyslanci.

Po návštěvě královského páru čeká Zemana ve středu jednání s hejtmany a pražským primátorem.

 

Právě se děje

Další zprávy