Prezidentské pravomoci jsou dostatečné, není důvod je rozšiřovat, odmítli politici Zemanovy návrhy

Lukáš Prchal Radek Bartoníček Lukáš Prchal, Radek Bartoníček
6. 10. 2017 13:10
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že by hlava státu měla mít větší pravomoci. Vládní strany ale se Zemanem nesouhlasí. Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jsou prezidentské pravomoci dostačující, stejně se vyjádřil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Dělba moci je u nás nastavená dobře a nemusíme dělat ústavní revoluce," řekl Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka. Zeman ještě před třemi lety prohlásil, že vyšší pravomoci nejsou pro prezidenta potřeba.
Zeman by chtěl větší prezidentské pravomoce, chce mluvit do výběru premiéra a ministrů. | Video: TV Barrandov

Praha - Předsedové vládních stran i další politici odmítají návrh prezidenta Miloše Zemana na rozšíření pravomocí hlavy státu.

Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov prohlásil, že hlava státu by měla mít zákonodárnou iniciativu. A na některá rozhodnutí, například při udělování státních vyznamenání, by už podle Zemana nebyl nutný spolupodpis premiéra.

Proti Zemanovu přání jsou však všechny vládní strany. "Jsme proti posilování pravomocí prezidentských pravomocí tak, jak to naznačoval prezident Miloš Zeman. Dělba moci je u nás nastavená dobře a nemusíme dělat ústavní revoluce," řekl Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka.

A ostatní politici s tím také nesouhlasí. "Neměl by mít vyšší pravomoci," prohlásil pro Aktuálně.cz bývalý ministr financí Andrej Babiš. "Ty stávající jsou dostačující," dodal šéf ANO, které je podle průzkumů favoritem parlamentních voleb.

Stejně to vidí i předseda lidovců Pavel Bělobrádek. "Není pro to důvod. Neměl by mít vyšší pravomoci," reagoval šéf KDU-ČSL.

A proti jsou i sociální demokraté. Předseda senátu Milan Štěch si myslí, že by vyšší pravomoci pro prezidenta byly krokem zpět. "Myslím, že není dobré se vydávat proti směru hodinových ručiček. Nepřineslo by to nic dobrého, protože praxe ukazuje, že prezidenti si někdy počínají samolibě. Parlamentní demokracie je nejlepší systém, který je možný," říká předseda senátu Štěch.

S posílením pravomocí prezidenta nesouhlasí ani Starostové. "Rozšiřovat jeho stávající pravomoci by vedlo maximálně k destrukci našeho ústavního pořádku," říká lídr Starostů Jan Farský s tím, že STAN ve středu předloží v Senátu ústavní novelu, která nastavuje prezidentovi jednoznačné mantinely.

Zeman nyní navrhuje vyšší pravomoci pro hlavu státu, přestože před třemi lety v České televizi zastával opačný názor. "K čemu by mně to bylo?" reagoval v roce v 2013 Zeman na otázky ohledně vyšších pravomocí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

ČEZ nepodal nabídku na odkup zásobníků plynu RWE v Česku

Společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České republice. Řekl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Termín pro podání nabídek případných zájemců měl vypršet v pondělí. Lidové noviny uvedly, že podle důvěryhodných informací listu jsou zájemci v podstatě dva - vedle ČEZ také Energetický a průmyslový holding (EPH) jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského. 

Šest zásobníků patří dceřiné firmě RWE Gas Storage CZ, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. Zásobníky pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě České republiky za dva zimní měsíce.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Kancléř Mynář si loni vydělal 2,6 milionu hrubého, platy zveřejnil server

Prezidentský kancléř Vratislav Mynář si loni ve své funkci vydělal 2,6 milionu korun hrubého. Zhruba tři čtvrtiny z toho tvořil jeho plat a zbývající čtvrtinu odměny. Sněmovní kancléř, kterým byl až do letošního jara Jan Morávek, si loni vydělal 1,7 milionu hrubého a z toho odměna tvořila 40 tisíc korun. Senátní kancléřka Jana Vohralíková si podle serveru loni vydělala 2,1 milionu hrubého. Osoba bez uvedení jména, která zastávala "vedoucí pozici č. 1" na úřadu vlády, vydělala ve své funkci loni 1,7 milionu hrubého. Loňský plat dalších státních úředníků zveřejnil server Platyúředníků.cz. V pondělí o tom v tiskové zprávě informovala organizace Hlídač státu.

Platy a odměny za loňský rok jí poskytlo přes 230 subjektů. Zaslaly údaje k více než 1800 pozicím v managementu svých úřadů, organizací nebo podniků.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Nejvyšší důvěře se u Čechů nadále těší starostové a obecní zastupitelstva, uvádí CVVM

Z ústavních institucí mají Češi nadále největší důvěru v obecní zastupitelstva. Věří jim téměř dvě třetiny obyvatel, podobně jako starostům. Následují krajská zastupitelstva a hejtmani. Důvěru v prezidenta má 38 procent obyvatel a ve vládu 35 procent. Nejnižší důvěře veřejnosti se těší obě komory Parlamentu. Vyplývá to z výsledků jarního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejněných v pondělí.

Důvěru v obecní zastupitelstva vyjádřilo 65 procent dotázaných. Podpora starostů byla o dva procentní body nižší. Zatímco v případě zastupitelů se oproti předchozímu průzkumu z konce loňského roku důvěra zvýšila o čtyři procentní body, v případě starostů naopak o sedm bodů klesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy