Prezidentské pravomoci jsou dostatečné, není důvod je rozšiřovat, odmítli politici Zemanovy návrhy

Lukáš Prchal Radek Bartoníček Lukáš Prchal, Radek Bartoníček
6. 10. 2017 13:10
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že by hlava státu měla mít větší pravomoci. Vládní strany ale se Zemanem nesouhlasí. Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jsou prezidentské pravomoci dostačující, stejně se vyjádřil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Dělba moci je u nás nastavená dobře a nemusíme dělat ústavní revoluce," řekl Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka. Zeman ještě před třemi lety prohlásil, že vyšší pravomoci nejsou pro prezidenta potřeba.
Zeman by chtěl větší prezidentské pravomoce, chce mluvit do výběru premiéra a ministrů. | Video: TV Barrandov

Praha - Předsedové vládních stran i další politici odmítají návrh prezidenta Miloše Zemana na rozšíření pravomocí hlavy státu.

Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov prohlásil, že hlava státu by měla mít zákonodárnou iniciativu. A na některá rozhodnutí, například při udělování státních vyznamenání, by už podle Zemana nebyl nutný spolupodpis premiéra.

Proti Zemanovu přání jsou však všechny vládní strany. "Jsme proti posilování pravomocí prezidentských pravomocí tak, jak to naznačoval prezident Miloš Zeman. Dělba moci je u nás nastavená dobře a nemusíme dělat ústavní revoluce," řekl Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka.

A ostatní politici s tím také nesouhlasí. "Neměl by mít vyšší pravomoci," prohlásil pro Aktuálně.cz bývalý ministr financí Andrej Babiš. "Ty stávající jsou dostačující," dodal šéf ANO, které je podle průzkumů favoritem parlamentních voleb.

Stejně to vidí i předseda lidovců Pavel Bělobrádek. "Není pro to důvod. Neměl by mít vyšší pravomoci," reagoval šéf KDU-ČSL.

A proti jsou i sociální demokraté. Předseda senátu Milan Štěch si myslí, že by vyšší pravomoci pro prezidenta byly krokem zpět. "Myslím, že není dobré se vydávat proti směru hodinových ručiček. Nepřineslo by to nic dobrého, protože praxe ukazuje, že prezidenti si někdy počínají samolibě. Parlamentní demokracie je nejlepší systém, který je možný," říká předseda senátu Štěch.

S posílením pravomocí prezidenta nesouhlasí ani Starostové. "Rozšiřovat jeho stávající pravomoci by vedlo maximálně k destrukci našeho ústavního pořádku," říká lídr Starostů Jan Farský s tím, že STAN ve středu předloží v Senátu ústavní novelu, která nastavuje prezidentovi jednoznačné mantinely.

Zeman nyní navrhuje vyšší pravomoci pro hlavu státu, přestože před třemi lety v České televizi zastával opačný názor. "K čemu by mně to bylo?" reagoval v roce v 2013 Zeman na otázky ohledně vyšších pravomocí.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy