Prezidentské pravomoci jsou dostatečné, není důvod je rozšiřovat, odmítli politici Zemanovy návrhy

Lukáš Prchal Radek Bartoníček Lukáš Prchal, Radek Bartoníček
6. 10. 2017 13:10
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že by hlava státu měla mít větší pravomoci. Vládní strany ale se Zemanem nesouhlasí. Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jsou prezidentské pravomoci dostačující, stejně se vyjádřil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Dělba moci je u nás nastavená dobře a nemusíme dělat ústavní revoluce," řekl Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka. Zeman ještě před třemi lety prohlásil, že vyšší pravomoci nejsou pro prezidenta potřeba.
Zeman by chtěl větší prezidentské pravomoce, chce mluvit do výběru premiéra a ministrů. | Video: TV Barrandov

Praha - Předsedové vládních stran i další politici odmítají návrh prezidenta Miloše Zemana na rozšíření pravomocí hlavy státu.

Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov prohlásil, že hlava státu by měla mít zákonodárnou iniciativu. A na některá rozhodnutí, například při udělování státních vyznamenání, by už podle Zemana nebyl nutný spolupodpis premiéra.

Proti Zemanovu přání jsou však všechny vládní strany. "Jsme proti posilování pravomocí prezidentských pravomocí tak, jak to naznačoval prezident Miloš Zeman. Dělba moci je u nás nastavená dobře a nemusíme dělat ústavní revoluce," řekl Aktuálně.cz premiér Bohuslav Sobotka.

A ostatní politici s tím také nesouhlasí. "Neměl by mít vyšší pravomoci," prohlásil pro Aktuálně.cz bývalý ministr financí Andrej Babiš. "Ty stávající jsou dostačující," dodal šéf ANO, které je podle průzkumů favoritem parlamentních voleb.

Stejně to vidí i předseda lidovců Pavel Bělobrádek. "Není pro to důvod. Neměl by mít vyšší pravomoci," reagoval šéf KDU-ČSL.

A proti jsou i sociální demokraté. Předseda senátu Milan Štěch si myslí, že by vyšší pravomoci pro prezidenta byly krokem zpět. "Myslím, že není dobré se vydávat proti směru hodinových ručiček. Nepřineslo by to nic dobrého, protože praxe ukazuje, že prezidenti si někdy počínají samolibě. Parlamentní demokracie je nejlepší systém, který je možný," říká předseda senátu Štěch.

S posílením pravomocí prezidenta nesouhlasí ani Starostové. "Rozšiřovat jeho stávající pravomoci by vedlo maximálně k destrukci našeho ústavního pořádku," říká lídr Starostů Jan Farský s tím, že STAN ve středu předloží v Senátu ústavní novelu, která nastavuje prezidentovi jednoznačné mantinely.

Zeman nyní navrhuje vyšší pravomoci pro hlavu státu, přestože před třemi lety v České televizi zastával opačný názor. "K čemu by mně to bylo?" reagoval v roce v 2013 Zeman na otázky ohledně vyšších pravomocí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy