Prezident Zeman se přestěhoval do Lumbeho vily

ČTK ČTK
25. 4. 2013 12:21
Empírovou budovu u Jeleního příkopu nechal v 19. století vybudovat pražský chirurg Lumbe
Na Hrad to bude mít prezident Zeman kousek.
Na Hrad to bude mít prezident Zeman kousek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se ve středu přestěhoval do Lumbeho vily nedaleko Pražského hradu. Stěhování prý probíhalo tak jako každé jiné, chaoticky.

Zeman to ve čtvrtek řekl novinářům při návštěvě Senátu, kde podpořil čtveřici kandidátů na ústavní soudce.

Již při příjezdu do horní komory se Zeman, kterého uvítal předseda Senátu Milan Štěch, omlouval za to, že přijel o něco dříve. Prezident, který dorazil asi osm minut před 10:00, jel prý poprvé z Lumbeho vily a cesta se ukázala jako výrazně rychlejší než ze Stodůlek, odkud dojížděl dosud. Z panelového domu v okrajové části Prahy mu prý doprava dříve trvala asi půl hodiny.

Při svém odjezdu ze Senátu pak Zeman novinářům potvrdil, že se s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou přestěhovali "včera" (ve středu). Jako každé stěhování byl prý přesun chaotický. Pro bydlení ve vile s rozsáhlou zahradou se Zeman podle dřívějšího vyjádření rozhodl proto, že si přál žít v blízkosti přírody a chtěl to mít blízko na Pražský hrad.

V Lumbeho vile bydlel i předchozí prezident Václav Klaus s manželkou. Velkých úprav před nastěhováním nového nájemníka se stavba nedočkala, podle prohlášení hradní mluvčí Hany Burianové byly prostory pouze vymalovány.

Lumbeho vila je empírová budova nedaleko Jeleního příkopu, kterou nechal v polovině 19. století vybudovat pražský chirurg Karel Lumbe. Počátkem 20. století v ní bydlel malíř Miloš Jiránek a maloval z ní netradiční pohledy na Pražský hrad.

Hrad vilu a okolní pozemky vlastní od roku 1925, využívala je Správa Pražského hradu jako hospodářské prostory. Plány na rekonstrukci vily se začaly připravovat v roce 1993 a v roce 2004 si ji Václav Klaus vybral jako své nové sídlo. Manželé Klausovi se do vily o rozloze zhruba 200 metrů čtverečních nastěhovali v létě 2005. Vystěhovali se poté, co Klausovi vypršel druhý prezidentský mandát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 42 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy