Prezident Šmardu ministrem nejmenuje. Postupujte podle ústavy, vyzval ho Hamáček

Radek Bartoníček Martin Ťopek Marek Pokorný Radek Bartoníček, Martin Ťopek, Marek Pokorný
Aktualizováno 14. 8. 2019 17:48
Prezident Miloš Zeman oznámil, že nejmenuje kandidáta ČSSD Michala Šmardu novým ministrem kultury, protože podle něj pro to nemá schopnosti. Zeman chce, aby ČSSD navrhla někoho jiného. V minulosti dal sice několikrát najevo, že má ke Šmardovi výhrady, ale nikdy přímo neřekl, že ho odmítne ministrem kultury jmenovat. Předseda ČSSD Jan Hamáček vzápětí prezidentovi vzkázal, že nemá ministry co hodnotit a má postupovat podle ústavy.
Prezident Miloš Zeman po dvou a půl měsících odmítl návrh premiéra, aby ministrem kultury jmenoval Michala Šmardu.
Prezident Miloš Zeman po dvou a půl měsících odmítl návrh premiéra, aby ministrem kultury jmenoval Michala Šmardu. | Foto: ČTK

Prezident tvrdí, že Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. "Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky," míní Zeman.

Zároveň požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády Andreje Babiše navrhl jiného kandidáta, "splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady".

Co nyní udělá sociální demokracie, není jasné. Rozhodnutí leží především na předsedovi strany Janu Hamáčkovi, který už dříve dostal od širšího vedení strany mandát rozhodnout o dalším postupu. Šmarda v tomto týdnu Aktuálně.cz sdělil, že se nadále považuje za jediného kandidáta ČSSD na ministra kultury. "Pokud se ale náš předseda rozhodne nominovat někoho jiného, budu to zcela respektovat," sdělil Šmarda. 

Na rozhodnutí Zemana reagoval Šmarda tak, že vyjádřil pochybnost o další účasti ČSSD ve vládě. "Moje důvěra v koaliční projekt je otřesena," řekl v České televizi. Redakci Aktuálně.cz napsal z dovolené v Maďarsku, že situaci musí vyřešit šéf ČSSD s Babišem. "Budu respektovat jakékoliv rozhodnutí předsedy ČSSD," uvedl.

Hamáček: Ministr musí být především dobrý manažer

Hamáček původně nebral telefony a ani nereagoval na sms zprávy, je na dovolené v Polsku. Na dotaz Aktuálně.cz nakonec poslal prohlášení, z něhož vyplývá, že prezident musí Šmardu jmenovat. 

"Ústava České republiky nezná možnost, že by prezident republiky měl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra. Pan prezident například v minulosti jmenoval Karlu Šlechtovou ministryní obrany a neměla v oblasti obrany žádné zkušenosti," tvrdí Hamáček s tím, že ministr musí být především dobrý manažer.

"A to pan Šmarda jako úspěšný komunální politik být může. A je nutné dodat, že Česká republika je parlamentní demokracie, kde za vládu odpovídá premiér a vybírá své ministry. Předsednictvo ČSSD navrhlo na ministra kultury Michala Šmardu, premiér Andrej Babiš odeslal návrh na jmenování prezidentovi a ten by měl nyní postupovat podle ústavy," uvedl Hamáček.

Na postoj prezidenta už reagují zástupci dalších stran. "Prezident Zeman se znovu snaží rozehrát spor mezi ním a ČSSD, ale ve skutečnosti jde o kompetenční spor mezi premiérem Babišem a prezidentem. Smutný pohled na tento politický ping-pong," míní předseda ODS Petr Fiala.

"Fraška kolem výměny ministra kultury pokračuje. Miloš Zeman se dál chová protiústavně. Za výběr ministra a jeho odbornost odpovídá předseda nominující strany a premiér. Prezident má právo odmítnout jmenovat ministra jen ze závažných důvodů a ty zde nevidím," reagoval šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Teď se hraje o budoucnost vlády ANO a ČSSD  

V příštích dnech a týdnech půjde především o to, zda vydrží vláda ČSSD a ANO za podpory KSČM. Hamáček dával v minulosti mnohokrát najevo, že nechce, aby vláda kvůli Šmardovi padla. V sociální demokracii jsou ale i lidé, kteří tvrdí, že za současného stavu by měla strana z vlády odejít.

Z nejčerstvějších vyjádření dvou hlavních zástupců ČSSD, Jana Hamáčka a prvního místopředsedy Romana Onderky, nelze zatím vyvodit, jestli budou tlačit ČSSD k odchodu do opozice. Oba dva řekli České televizi, že ČSSD bude trvat na Šmardovi jako ministrovi kultury, ale ani jeden neřekl přímo, že by strana opustila vládu, pokud by se Šmarda šéfem kultury nestal.

"Už dříve jsem řekl, a to platí, že pokud se situace nevyřeší, pokud sociální demokracie nebude v situaci, kdy je naplněna koaliční smlouva, tak nemá cenu ve vládě být. To stále platí," řekl Hamáček. Co ale znamená, že "se situace nevyřeší", není až tak zřejmé. Není vyloučeno, že ČSSD se s Babišem a Zemanem dohodne na nějakém kompromisu a nadále ve vládě zůstane.

V případě, že by se sociální demokracie rozhodla vládu opustit, velmi by záleželo na dalším postupu prezidenta. Ten v minulosti, konkrétně 26. června na TV Barrandov, prohlásil, že odchod ČSSD z vlády by neznamenal konec vlády, ale jen její rekonstrukci. Zároveň úvahy ČSSD na odchod z vlády kritizoval.

"Mně se zdá, že v poslední době sociální demokracie po debaklu v evropských volbách je tak trochu hysterická. Část sociálních demokratů možná hledá, aby se schovali do houfu opozičních stran, kde ovšem zaniknou. A pokud by se vzdali ministerských křesel, tak už je nikdy zpátky nedostanou," řekl a kritizoval také Šmardu.

"Zatímco ministr Antonín Staněk byl primátorem Olomouce, a tedy, protože Olomouc je velmi kulturní město, zná dobře kulturní problematiku, pan Šmarda se kulturou nikdy v životě nezabýval," prohlásil Zeman s tím, že Šmarda by byl vhodnější na místo volebního manažera ČSSD: "Podle mých informací některé krajské organizace sociální demokracie jsou už v totálním rozkladu a je potřeba nějakého manažera, který by to trochu dal dohromady. A tady by se pan Šmarda hodil," řekl prezident.

Hrubé porušení ústavy, tvrdí ústavní právník

Postup prezidenta kritizuje řada expertů na právo, mimo jiné ústavní právník a vysokoškolský učitel Jan Kudrna. Ten po oznámení prezidenta nejmenovat Šmardu sdělil Aktuálně.cz, že Zeman má povinnost jmenovat ministra na návrh premiéra.

"Vidím to jako evidentní porušení ústavy od května, kdy byl první návrh na odvolání ministra Staňka a jmenování pana Šmardy a prezident k tomu uvedl celou řadu odkladů. Už dávno je to protiústavní. Naprosto všichni odborníci - jsou toho kilogramy odborné literatury - se shodují, že prezident musí odvolat a jmenovat ministra, když mu to navrhne premiér," řekl Kudrna.

"Tvůrcem vlády je premiér a prezident musí jednat bez zbytečného odkladu. A my tady těch odkladů máme tolik, že se v tom ztrácím. Už je to čtvrt roku různých odkladů a nevidím, že by tady byla nějaká živelná katastrofa či že prezident je objektivně indisponovaný tak, že ten čas se nepočítá," vysvětluje Kudrna.

Na dotaz, zda by měl premiér podat kompetenční žalobu, Kudrna soudí, že by měl postupovat jinak. "Pokud to premiér vidí jako problém - a podle mě to problém je - pak by se měli zamyslet nad žalobou pro hrubé porušení ústavního pořádku, kterou už schválil Senát a nyní se čeká na sněmovnu," řekl Kudrna, který má podle svých slov k senátnímu návrhu žaloby řadu výhrad, protože si nemyslí, že řada vytýkaných skutků se stala.

"Ale část těch skutků je skutečně hrubé porušení ústavního pořádku. Takže já bych tu žalobu pro hrubé porušení ústavy viděl daleko střídmější, stručnější, ale mnohem koncentrovanější na to, co je naprosto nesporné," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy