Prezident jmenoval Musila a Zemánka ústavními soudci

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 1. 2014 12:08
Ústavní soud je tak kompletní.
Ústavní soud je kompletní (archivní foto)
Ústavní soud je kompletní (archivní foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ústavní soud je opět kompletní. Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenoval soudci Jana Musila a Jiřího Zemánka.

Odborník na trestní právo Musil už ústavním soudcem byl, pondělním složením slibu mu začíná druhý mandát. Specializací Jiřího Zemánka je evropské právo. Prezident ho navrhl proto, že podle něj odborník na tuto oblast mezi ústavními soudci dosud chyběl.

Senát nominaci obou odborníků schválil 18. prosince.

"Chci vyjádřit radost nad tím, že se ve vašich osobách stýká nezpochybnitelná odborná erudice s osobnostní integritou," uvedl prezident poté, co soudci složili slib.

Zeman rovněž poděkoval senátorům za spolupráci se jmenováním Musila a Zemánka a vyslovil přání, aby všechna obdobná jmenování probíhala se stejnou úctou k těm, které prezident jmenuje.

Zemánek je mimo jiné odborným asistentem na katedře evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 až 2006 byl členem Legislativní rady vlády a podílel se na přípravě vstupu ČR do EU.

Věnuje se kromě evropského ústavního práva také vymezení ústavní autonomie členských států EU a harmonizaci právních předpisů Unie a národních států. Mezi ústavními soudci by mohl vystřídat dalšího bývalého člena legislativní rady Jiřího Nykodýma, jehož mandát skončil toto úterý.
 
Nyní dvaasedmdesátiletý Musil byl poprvé jmenován ústavním soudcem 27. listopadu 2003, předtím vedl katedru trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity a také Policejní akademii. Odborně se věnuje především kriminalistice a trestnímu právu procesnímu.

Zeman dvakrát nominoval na post ústavního soudce bývalého předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka. Bez úspěchu. V prosinci senátory ujistil, že potřetí Sváčka navrhovat nebude. Prezident také již dříve uvedl, že by chtěl do Ústavního soudu v příštím roce nominovat soudce s praxí a zřejmě také advokáta.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy